Eski AKP’li bakan Borsa manipülasyonunda yükseltilen TSKB hissesinde batmış!: 2022

Merhaba, 

AKP yönetimindeki eski bir bakanın 4 liradan 5 milyon lot TSKB hissesi almış olduğu, yedi MHP milletvekilinin de 100 milyon TL’ye yakın para kaybettiği iddia edildi.

Borsa İstanbul’da eylül ayında yaşanan süratli kıymet kaybında eski bir AKP bakanı da dahil çok sayıda bürokrat ve bürokratın batmış olduğu öne sürüldü.

Cumhuriyet’in haberine göre, Borsa İstanbul’da yazları başlayan artış döneminde yatırım icra eden eskiden bakanlık yapmış bir AKP yöneticisinin 4 liradan 5 milyon lot TSKB hissesi almış olduğu, 7 MHP milletvekilinin ise 100 milyona yakın para kaybetmiş olduğu ileri sürüldü.

Bankacılık hisselerindeki yükseliş başlamadan ilkin, 31 Mayıs 2022’de Takasbank’ın ani bir prosedür değişikliğine imza atarak “Sicil bazında pozisyon limitleri, piyasada yaşanan gelişmeler ve Borsa’nın görüşü alınarak Genel müdür tarafınca beş olan limit artışı, 10 katına kadar çıkarılabilir” kararının alındığı aktarıldı.

Yüzde 3’e düşürüldü

Kararla beraber bir şahıs veya kurum 1 liralık yatırımına karşılık on kat alım yahut satım yapabilir. Bir diğer anlatımla eskiden 5 olan riskli pozisyonunu 10 kat yükseltme hakkına haiz olabilir. Borsa İstanbul’da yaşanan düşüşün peşinden belirtilen limitin 6 Ekim’de, 31 Mayıs öncesi seviyenin bile altında olan yüzde 3’e düşürüldüğü notu paylaşıldı.

Haberde belirtilen detaylara gore, manüpilatörlerin tutuklandığı davada gizlilik kararı alınması ilk kez karşılaşılan bir vaziyet. Daha ilkin yaşanmış benzer durumlarda, manipülasyon icra eden kişiler hakkındaki ya işlem yasağı getirilir yahut tutuksuz yargılanırdı. Ayrıca, dava kapsamında ikinci bir operasyon yapılacağı iddia edildi.

ParaMedya, T24

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın