Euro Bölgesi ekonomisinden sert yavaşlama sinyalleri: 2022

Merhaba, 

Avrupa Komisyonu istatistik ajansının (Eurostat) Çarşamba günü açıklamış olduğu yeni verilere nazaran artan enflasyon ve yaklaşan resesyon korkuları firmaların üretimlerini düşürmelerine sebep olurken Temmuz ayında Euro Bölgesi’nin aylık endüstriyel üretiminde, COVID-19 salgınının ilk aylarından bu yana görülen en büyük düşüş kaydedildi.

Bölgedeki endüstri şirketlerinin üretimi, aylık %2,3 oranında düşüşle Haziran ayındaki %1,1’lik artışı tersine çevirirken %1,0’lık düşüş yönündeki tahminlerin de altında kaldı. Bu, Nisan 2020’den bu yana görülen en büyük düşüş oldu.

Yıllık bazda endüstri üretimi, %2,4 ile beklenmedik bir miktarda geriledi. Ekonomistler bu rakamın %0,4 oranında marjinal bir artış göstermesini bekliyordu.

Fabrikalar bilhassa daha azca sermaye malı, araç veya bina şeklinde varlıklar üretti; bu varlıkların üretimi %4,2 oranında azaldı. ING analistleri, bu gerilemenin esas olarak İrlanda’daki sanayi üretiminde yaşanmış olan yaklaşık %19’sevinç düşüşten kaynaklandığını belirtti.

Bisiklet ve televizyon gibi dayanıklı tüketim malları ile şeker ve cam gibi ara malların üretimi de azaldı. Ancak bu düşüşler, enerji ve besin ve giyim şeklinde kalemleri içeren dayanıksız tüketim mallarındaki artışlarla kısmen dengelendi.

Ülke bazında bakıldığında ise Euro Bölgesi’nin en büyük dört ekonomisinden üçü olan Almanya, Fransa ve İspanya’da, endüstri üretiminde mühim düşüşler kaydedilirken İtalya ve Hollanda’da küçük artışlar görüldü.

ING analistleri, “Önümüzdeki aylar için manzara nispeten kasvetli olmaya devam ediyor. Enerji krizi, en oldukça gaz kullanan üreticiler için Euro Bölgesi genelinde üretim kesintileriyle sonuçlanmaya başladı ve öteki tedarik sorunları azalsa da ortadan kalkmadı.” dedi.

Investing

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın