Euro Bölgesi enflasyonu çift haneli üstün dereceli ölçüde, gözler ECB’de: 2022

Merhaba, 

Euro Bölgesi’nin ekonomik krizi, çift haneli enflasyonun ilk kere görmesiyle yoğunlaştı. Mevcut seviye Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) faiz oranlarını agresif bir biçimde yükseltmeye devam etmesi için baskı yapıyor.

Eurostat’ın Cuma günkü verilerine gore, tüketici tutarları Eylül ayında bir sene öncesine nazaran %10 arttı ve beklenen %9,7’ni üstünde açıklandı.

Enerji ve gıda bir kere daha enflasyonu yukarı iten ana faktörler, ancak onları dışlayan çekirdek enflasyon da yıllık %4,8’le bütün zamanların en yüksek seviyesine beklentilerin de üstünde gelerek ulaştı.

Bloomberg Economics’e nazaran fiyat artışlarının gelecek senenin başına kadar mevcut seviyenin çevresinde seyretmesi olası. Daha sonrasında enerji baskıları hafifledikçe oranın kademeli bir düşüşe başlaması planlanıyor.

Açıklanan enflasyon 27 Ekim’deki bir sonraki ECB ürem toplantısında başka bir büyük faiz artırımı çağrılarını cesaretlendirmekte. Yatırımcılar bu hafta, üst üste ikinci kere 75 baz puanlık artışla fiyatlamaya başladı.

Rusya’nın Avrupa’yı gaz arzından mahrum bırakması ve kışın yaklaşmasıyla birlikte, siyaset yapıcılar daha da zor birkaç ay için hazırlanıyorlar. Fiyat artışları birtakım ülkelerde daha da hızlanabilirken, durgunluklar giderek daha olası hale geliyor.

En son OECD tahminleri bu görüşe sahip. Yetkililer, gelecek yıl Euro Bölgesi enflasyonuna ilişik tahminlerini 1,6 puan artırarak yüzde 6,2’ye yükseltti ve ECB’nin kendi beklentisini belirgin halde aştı. Saatler sonrasında, ECB Başkanı Christine Lagarde, daha yüksek bir sene sonu enflasyonu tehlikesi gördüğünü yineledi. Nispeten sıkı bir işgücü piyasası bu tür baskıları yoğunlaştırabilir. Eurostat’tan ayrı bir rapor, Euro Bölgesi’ndeki işsizliğin Ağustos ayında rekor düşük %6,6 seviyesinde kaldığını gösterdi.

Lagarde, “Enflasyon görünümüne yönelik riskler en önce yukarı yönlüdür ve esas olarak enerji arzında daha büyük aksamalar olasılığını yansıtmaktadır. Talebi azaltmak ve enflasyon beklentilerinde kalıcı bir yukarı yönlü değişim riskine karşı korunmak için önümüzdeki birkaç toplantıda faiz oranlarını daha da yükseltmeyi bekliyoruz.” dedi.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın