Express: ABD, dünya üzerindeki kontrolü hızla kaybediyor!: 2022

Merhaba, 

İngiliz Express gazetesinin yazarı James Lee, Amerika’nin, hızla değişen dünya düzeni üstündeki kontrolü kaybettiğini ve Başkan Joe Biden’in artık bu durumu değiştiremeyeceğini belirtti.

ABD’nin halâ dünyanın en büyük ekonomisine ve ordusuna haiz olduğunu kaydeden Lee, fakat uzmanların görüşüne nazaran, küresel politikada değişiklik rüzgarının estiğini, şundan dolayı öteki ülkelerin giderek daha çok güçlendiğini ve Washington’u tahttan düşürmeye çalıştığını yazdı.

Lee, “Çin’in yeni süper güç olacağına hiç kuşku yok ve muhtemelen Soğuk Savaş’tan bu yana görülmemiş yeni bir iki kutuplu dünya düzeni kurarak dünyayı sallayacak” ifadelerini kullandı.

Amerika’nin etkisini kaybettiğini belirten İngiliz gazeteci, Washington, Ukrayna krizini diplomatik yollarla çözüme kavuşturamamasını delil olarak gösterdi. Lee ayrıca ABD’nin Ortadoğu’da da kontrolü kaybederek burada bıraktığı büyük boşluğu rakiplerinin doldurduğunu anımsattı.

Zor zamanlarda liderliğin, güçlü kalmanın anahtarı bulunduğunu kaydeden Lee, lakin Biden’in, zorluklarla başa çıkmak için seleflerinin otoritesine ve itibarına haiz olmadığını vurguladı.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın