Eyvah: Doğalgaz depoları boş çıktı!: 2022

Merhaba, 

Bakan Dönmez, doğalgaza ilişik, ‘Depolarımız dolu’ dese de EPDK verileri depoların boş ve ciddi yığın sorunu bulunduğunu gösterdi. Konu Meclis gündeminde.

CHP Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, İran-Türkiye arasındaki doğalgaz hattının bakım sebebi öne sürülerek 2 Ekim itibarıyla 8 gün boyunca doğalgaz akışını durdurmasının geçen kış ayında yaşanan arz güvenliği krizini hatırlattığına işaret etti. Kış aylarında sanayide haftalarca doğalgaz kısıntısı ve elektrik kesintisine niçin olan krizin doğalgaz depolarının boş olmasından kaynaklandığını kaydeden CHP’li Akın, “Önümüzdeki kış döneminde benzer bir krizin yaşanmaması için doğalgaz yeraltı depolarının tam dolu olması gerekirken, EPDK’nin resmi verileri iktidar sözcülerinin açıklamalarıyla çelişiyor” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

CHP’li Akın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in 26 Temmuz tarihinde Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi ziyaretinde, “Tuz Gölü’ndeki deponun tamamını doldurduk. Silivri deposunun da yüzde 82’sini doldurduk. Eylül ayı sonuna kadar da kalan bölümü tamamlayacağız. Kışa tam dolu bir biçimde girmiş olacağız” açıklamasında bulunduğunu anımsattı.

CHP’li Akın, Tuz Gölü deposunun 1 milyar metreküp, Silivri’nin ise 3 milyar 191 milyon metreküp bulunduğunu anımsatarak şunları dile getirdi:

“Tuz Gölü deposunun tam, Silivri’nin de yüzde 82 oranında dolu olması durumunda yeraltı depolarındaki doğalgaz miktarının temmuz ayında 3 milyar 616 milyon metreküp olması gerekirdi. Ancak EPDK’nin açıkladığı temmuz ayı raporunda yeraltı depolarındaki toplam miktar 3 milyar 15 milyon metreküp. Enerji Bakanı’nın anlatım ettiğine nazaran 600 milyon metreküp noksan! Bu durumda ya EPDK’nin resmi verileri doğru değil yahut iktidar idrak siyasetiyle süreci yönetmek istiyor. Ancak algı siyasetiyle doğalgaz depoları dolmaz.”

KONU MECLİS’İN GÜNDEMİNDE

CHP’li Akın, Bakan Dönmez’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi sundu. Akın, Bakan Dönmez’e şu soruları yöneltti:

“Hangi veri doğrudur? Enerji arz güvenliği mevzusunda Bakanlığınızın tedbirleri nelerdir? Bu tedbirler kara kışı dercetmek için yeterli olacak mıdır?”

Birgün

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın