Eyvah eyvah: Avrupa Komisyonu Rusya’nın Kuzey Akım’ı yeniden başlatmasını beklemiyor: 2022

Merhaba, 

Üst seviye bir yetkili, Avrupa Komisyonu’nun Rusya’nın bu hafta mühim bir naturel gaz boru hattını tekrar başlatmasını beklemediğini, bloğun en kötüsüne hazırlandığını söyledi.

Bütçe Komiseri Johannes Hahn Salı günü “bakımda olan hattın operasyona geri dönmeyeceği varsayımı üzerinde çalışıyoruz. Ve bu durumda bazı ek önlemlerin katılımı gerekiyor” dedi.

Rusya’nın, planlı bakımın arkasından 21 Temmuz’da Kuzey Akım boru hattından akışa devam etmesi planlanıyor. Yine de Brüksel’den Berlin’e, bilhassa Rusya’nın yaptırımlar sebebiyle gecikmeleri gerekçe göstererek geçen ay akışı kesmesinden sonra, bağlantının geri dönmeyebileceğine dair endişeler artıyor.

Moskova ve Gazprom PJSC, borunun 21 Temmuz’da yeniden başlamayacağına dair hiçbir işaret vermedi.

Rusya’nın AB’ye gaz arzının durdurulması, endüstri üstünde yıkıcı bir etkiye sahip olacak. AB ülkeleri alternatif tedarikler bulmak için çabalıyorlar. Almanya özellikle Rus gazına bağımlı ve şimdiden arzdaki sıkışıklık, büyük amme hizmeti kuruluşu Uniper SE’nin hükümete kurtarma çağrısı yapmasına neden oldu.

AB’nin yürütme kolu olan komisyon, çarşamba günü, Moskova’nın olası bir kesintisinin tesirini hafifletmek için koordineli gaz talebini azaltma planını açıklayacak. Üye devletlere, ısıtma ve soğutma kullanımında gönüllü azalmalar ve birtakım piyasa temelli önlemler de dahil olmak suretiyle bir dizi tavsiyeyi değerlendiriyor. Komisyon ayrıca, daha sonra gereksinim duyulması halinde tüketim kesintilerini zorlama hakkını da arayabilir.

Rus haber ajansına nazaran kesinti “mücbir sebep” olarak gelecek

Diğer yandan Reuters haberine gore Gazprom, Avrupa’daki en az bir büyük tüketiciyi gaz tedarik sözleşmesi kapsamında mücbir sebepler mevzusunda uyardı, bir Rus şirketinden gelen bir mektuba atıfta bulundu.

Medya tarafınca belirtilene bakılırsa Gazprom, kontrolü dışındaki nedenlerden ötürü yükümlülükleri yerine getirmenin imkansız olduğunu belirtti. Belgeye bakılırsa, “mücbir sebep” sistemi Perşembe günü faaliyete geçti.

Kaynak, “mektubun Kuzey Akım 1 gaz boru hattı – Almanya’ya ve ötesine giden ana tedarik yolu – üzerinden meydana getirilen tedariklerle alakalı olduğunu söylemiş oldu” dedi.

Daha ilkin, Avrupa’nın ana gaz tedarikçisi Gazprom, Kuzey Akım üzerinden günde sadece 67 milyon metreküp gaz tedarik edebileceğini ve 167 milyon planlanan hacme sahip olabileceğini söylemişti. Şirket bunu, gaz pompalama ünitelerinin (GPU) revizyon kaynağının geliştirilmesi, Kanada’nın Rusya’ya karşı yaptırımları nedeniyle türbini Kanada fabrikasından onarımdan geri getiremeyen Alman Siemens’in çalışmasındaki gecikmeler ve tespit edilen motor arızaları ile açıkladı.

Bloomberg, Ria

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın