Fabrizio Casaretto Yazdı: ‘Bir telefon geldi…’: 2022

Merhaba, 

İki seneyi geçti, 2020 ilkbaharı yaklaşırken, Corona virüs pandemisi henüz yeni açıklanmıştı, bir sabahın körü saatlerde cep telefonum çaldı… bilmediğim bir numara.

Sorun değil nasıl olsa sabah altı civarlarında kalkmaya alışığım, yani sekiz civarı çalan bir telefondan rahatsız olmam. Ama neydi acaba yememiş içmemiş sabahın köründe kimin rüyasına girmiştim acaba? Arayan ferdin ilk cümlesinin en irite olduğum başlangıç yöntemlerinden biri olduğunu vurgulamaktan çekinmiyorum:

“Kiminle görüşüyorum?” … cevabım her zaman aynı olmuştur; “Pardon siz aradınız, ben kiminle görüşüyorum?”. Yani ilk ilkin fransızların söylediği benzer biçimde, i’lerin üstüne noktayı dercetmek gerekir, hele o saatte arıyorsan. Daha evvelki yazımda psikolog olmadığımı açıklamıştım, ama en azından karşımdaki insana ve durumuna göre konferans gereğini her daim düşünerek hareket etmeye çalışırım.

Hattın öteki ucundaki adam, donuk bir ses, cümle araları uzun boşluklu, sanki sürekli üzerine çıkmaya çalışan bir dominant biçim ile kim bulunduğunu, ne yaptığını ve neden aradığını konu alıyor. Borsada yatırımcıymış, kendi portföyünü yönetiyormuş vs. Beni arama nedeni ise borsada hedging deneyebilir miyiz sorusuna bir yanıt arayışı.

O günlerde borsa dip yapmış, pandemiden ötürü kimse önünü göremiyor, ne vakit toparlayacağı belirsiz. Hemen durumu MR’dan geçirip anlamaya çalışıyorum. Bu beyefendi çok açık ki borsada tabiri yerindeyse ciddi bir tokat yemiş, kurtuluş yolu arıyordu. Tavırından dolayı mısır gevreği eşliğinde tanışmamız hafif elektrikli geçtiyse de ortam oldukça yumuşak devam etti, karşımda reçete arayan bir hasta var, yardımcı olabilirsem ne mutlu bana. Tabii ki portföyündeki hisselere nazaran bir analiz yapmış olup bunun gayet olası olabileceğini ilettim.

Nasıl yapabilirizi sorup detay almaya çalıştı. Bir sihirbaz sırlarını söyler mi? Hayır. Sahne başlamadan hünerlerini sergiler mi? Hayır. Kabaca biraz genel açıklamalarımdan sonra benden detaylı malumat alıp kullanamayacağını anlamıştı zannedersem. Zaten kaybedilen meblaları yine geri kazanabilir mi diye sorduğunda durumunun pek de iç açıcı olmadığını algılamıştım. Hedging kaybedilenleri geri getirmez, eldekileri korumaya ve birtakım sistemlerle ek kazanç potansiyeli yaratır.

Neyse konuşmamızın sonuna gelmiştik; “Sizi hafta içinde yeniden arayacağım, bir görüşelim.”… yeniden aradı mı? Hayır.

Yaşadığım yüzlerce vakadan kabul edilen bunu her türlü analiz edip değerlendirebilirz. Distress durumdaki bir adamdı fakat muhtemelen yüksek egosundan dolayı yardım arayışını bile dominant ve fevri gerçekleştiriyordu. Stoploss uygulamamış, halen kuyudan çıkmaya çalışıyordu. Bilgi koparıp uygulamaya çalışmak ise maalesef genele yayılmış bir tarz, aslına bakarsan hedging’de bu imkansız şundan dolayı bir uzmanla çalışmak şarttır.

Peşinden koşmadım, ne yaptınız toparladınız mı diye sormak için aramadım, isteseydi arardı aslına bakarsan, toparladı diye algıladım, ümit ederim mutludur. Eee peki piyasalar müspet gittiğinde hedging niye yapmıyorsunuz diye sorarım?

Bu erkeğin aynı durumu yaşaması kuvvetle muhtemel. Herşey toparladı, hisseler değerlendi vs diye düşünüp portföyünü korumaya almamak en büyük hatası olur. Hedging bir kültür olmalı, telefon açıp acele yardım istendiği vakit iş işten geçmiş olabilir.

 

Fabrizio Casaretto

[email protected]

https://www.Youtube.Com/channel/UCfncpQ6iFkRMMWTeJ5fFW1w

 


İLGİLİ HABERFabrizio Casaretto: Psikopatolojik EkonomiFabrizio Casaretto: Psikopatolojik Ekonomi

İLGİLİ HABERFabrizio Casaretto: Enerjim azaldı…Fabrizio Casaretto: Enerjim azaldı…

İLGİLİ HABERFabrizio Casaretto Yazdı: İMDAT! Hedge edin koruyun beni!Fabrizio Casaretto Yazdı: İMDAT! Hedge edin koruyun beni!

İLGİLİ HABERFabrizio Casaretto: Hedging maliyetli midir?Fabrizio Casaretto: Hedging maliyetli midir?

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın