FATF Türkiye’yi ‘gri listede’ bıraktı!: 2022

Merhaba, 

Mali Eylem Görev Gücü – The Financial Action Task Force (FATF), ‘Türkiye’yi kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadelede yetersiz çabalar nedeniyle’ ‘gri listede’ bıraktı.

Merkezi Paris’te bulunan ve OECD’ye (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) bağlı FATF Türkiye’yi, ‘sistemik yaptırımlardan kaçınma, kara para aklama ve terörün finansmanı ile ilgili endişeler’ sebebiyle Kasım 2021’de ilk kere ‘gri listeye’ almıştı.

Mali Eylem Görev Gücü, bir sene sonrasında Türkiye’nin kara para aklama ile savaşım politikalarında, bankalar, altın ve değerli taş tüccarları dahil yüksek riskli sektörleri denetlemesinde ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik muamelesinde ‘ciddi’ eksikliklerin devam ettiği sonucuna vardı.

Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye’yi terörün finansmanı mevzusundaki kovuşturmasını artırmaya IŞİD ve El Kaide şeklinde BM tarafınca belirlenen terör örgütlerine karşı davalara öncelik vermeye çağırdı.

TÜRKİYE DE KURUCU ÜYE

FAFT, kara para aklama, terörün finansmanı ve internasyonal finansal sistemlerin bütünlüğüne yönelik muhtemel tehditlerle mücadele edebilmek amacıyla, 1989 yılında kuruldu. Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu müessese, her sene kara para aklanması ve terörün finansmanının engellenmesi yolunda ülkelerin yapmış olduğu emek harcamaları inceliyor ve konuya ilişkin dünya tablosu çıkarıyor.

Gri Liste , kara para aklama ve terörün finansmanı mevzusunda eksiklikleri bulunan ve risk içeren ülkelerin yakın nezaret altında tutulması anlamına geliyor. Bu listeye alınan ülke, stratejik ve yasal eksikliklerini giderme taahhüdünü takvime bağlayarak, lüzumlu adımları atarsa, listeden çıkarılıyor.

 

Yılmaz Polat

TELE1 Washington Temsilcisi

 

Haberin Kaynağına Buradan Ulaşabilirsiniz

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın