Fatih Altaylı: Muhalefetin seçim planı – Aday ve kadrosu beraber vitrinde: 2022

Merhaba, 

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde 6’lı masadan çıkacak cumhurbaşkanı adayıyla alakalı bir makale kaleme aldı.

Altaylı, “Muhalefetin seçim planı: Aday ve ekibi birlikte vitrinde” başlıklı yazısında CHP’nin adaylık konusunda netleştiğini ve ittifak masaına Kemal Kılıçdaroğlu ismini götüreceğini ileri sürerek, İYİ Parti’nin de destek olacağını dile getirdi.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıklarken halkın önüne tek kişi çıkmayacağını da belirten Altaylı, Akşener’in bu ekipte yer almayacağını söylemiş oldu. Altaylı, Akşener’in muhalefetin 3 yıl arasında geçmeyi planladığı parlamenter diyet için hazırlanacağını belirtti ve siyaseten oldukca aktif olacağını dile getirdi.

Altaylı’nın yazısının alakalı bölümü şu şekilde:

“Cumhuriyet Halk Partisi’nde kafalar artık netleşti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ittifak masasına partinin Cumhurbaşkanı talibi olarak götüreceği isim Kemal Kılıçdaroğlu olacak. Gelen bilgilere bakılırsa İyi Parti’nin Kılıçdaroğlu ismine itiraz eden taraf olmayacağı ve Kemal Bey’e yardımcı vereceği neredeyse kati gibi.

Ancak CHP’nin Cumhurbaşkanlığı tarzı stratejisi Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday göstermekten ibaret değil. Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’ye en uzak isimlerle, MHP’den kopmuş ülkücülerle, AK Parti’ye artık yüz vermeyen ulusal görüşçülerle, AK Parti’yle yollarını ayırmış AK Partili mühim isimlerle görüşüyor. Bu görüşmelerde muhataplarından olabildiğince açık sözlü ve açık cesur olmalarını istiyor. Önerilerini dinliyor, fikirlerini alıyor, kendini anlatmaktan oldukça onların ve temsil ettikleri kitlenin kendisi hakkında fikirlerini öğreniyor.

Bu görüşmelerde kendisine en fazla “Alevi kimliğini saklamaması” öneriliyor. Bu durumun Alevilerde küskünlük, Sünnilerde ise sahtecilik izlenimi uyandırabileceği hatırlatılıp bu mevzuda çok açık olması öneri ediliyor.

Bir öteki öneri ise yürekli olması. Bu görüşmeler Kılıçdaroğlu’nun adaylık konusundaki fikrinin netleşmesini ve cesaretinin artmasını elde etmiş. Ancak söylediğim şeklinde kapsamlı bir politika ile Cumhurbaşkanlığı adaylığı planlanıyor. Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adaylığını açıklarken, tek şahıs olarak halkın önüne çıkmayacak. Kemal Bey ile beraber Cumhurbaşkanı yardımcısı adayları da sahneye çıkacaklar. Cumhurbaşkanı yardımcılarından 1 numaralı olan ne olursa olsun Sünni bir isim olacak. Mesela Temel Karamollaoğlu benzer biçimde bir isim Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olarak karşımıza çıkarsa kimse şaşırmasın. Ve Kılıçdaroğlu’nun yardımcıları ve kabinesinin ana hatları da büyük ölçüde vitrine çıkacak. Altılı masanın katkısı en oldukca burada görülecek.

Ve büyük bir sürpriz olarak Meral Akşener Kılıçdaroğlu’nun vitrine çıkardığı takım içinde yer almayacak. Akşener, 3 yıl içinde geçilmesi planlanan parlamenter rejim için hazırlanacak ve siyaseten oldukça aktif olacak. Ancak Kılıçdaroğlu kabinesinde İyi Parti’nin ciddi bir ağırlığı olması planlanıyor. Bu arada şunu da söyleyeyim, Kılıçdaroğlu’nun tüm bu emek harcamaları fazlaca ciddi biçimde izleniyor, kayda alınıyor. Ancak Kılıçdaroğlu’nun bundan bir rahatsızlığı yok. Tabii yeniden de altılı masanın tavrı mühim. Kılıçdaroğlu masadaki herkesi dinlemeden karar vermeyecek.”

Birgün

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın