Faysal Mikdad: İlişkilerin yeniden tesis edilmesi için Türkiye Suriye’den çekilmeli/Lavrov: Suriye’de yeni askeri harekat kabul edilemez: 2022

Merhaba, 

Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Moskova’da yapmış olduğu görüşmenin arkasından düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtlayan Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Ankara ile Şam arasındaki ilişkilerin yine tesis edilmesi için Türkiye’nin Suriye’den çekilmesi icap ettiğini söyledi.

Sputnik’teki habere bakılırsa Mikdad, “Türk askerlerinin Suriye’den çekilmesi için harcanacak çabalar, Suriye’deki durumu istikrara kavuşturmanın tek yoludur. Biz herhangi bir şart koşmayacağız, sadece ilişkilerin savaşın başlangıcından önceki haline dönmesi için Suriye topraklarında Türk işgalinin bitmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Lavrov: Suriye’de yeni askeri harekat kabul edilemez

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yeni askeri harekat için hazırlık yapması bağlamında söz konusu bölgede yeni askeri faaliyetlerin başlamasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Suriye’de yeni bir askeri harekatın ‘kabul edilemez’ bulunduğunu belirten Lavrov, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad’la Moskova’daki görüşmesinin peşinden düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Sputnik’in aktardığına bakılırsa Lavrov, “Önemli olan, yeni askeri faaliyetlere izin verilmemesi, daha önce Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerde bulunan siyasi ilkeler temelinde diplomatik kanallar üzerinden anlaşma sağlanması” ifadelerini kullandı.

Duvar

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın