Fed beklendiği şeklinde 75 baz puan artırdı, gözler Powell’ın mesajlarında: 2022

Merhaba, 

Amerika Merkez Bankası (Fed), Temmuz toplantısında 75 baz puan ile beklentilere paralel bir faiz artışı gerçekleştirmiş oldu.

Amerika Merkez Bankası(Fed), faiz oranını yüzde 2,50’ye yükseltti. Fed’in kararıyla politika faizini 75 puan artarak 2,25-2,50 seviyesine çıktı. Piyasaların beklentisi 75 baz puanlık artış yönündeydi. Karar oy birliği ile alındı.

Faiz sonucu ve açıklamasından önemli çıkarımlar:

Fed, beklentiler doğrultusunda gösterge faiz oranını oybirliğiyle 75 baz puan artırarak %2,25-%2,5 aralığına yükseltti ve izleyen artışların “uygun olacağını” öngörüyor.

FOMC, açıklamasında, “harcama ve üretimin yumuşadığını” kabul ederken, hem de “iş kazanımlarının son aylarda kuvvetli bulunduğunu” da doğruluyor.

Fed, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının enflasyon üstünde “yukarı yönlü baskı” yarattığını ve ekonomik faaliyet üstünde baskı oluşturduğunu söylüyor. FOMC, “enflasyon risklerine son aşama dikkatli” bulunduğunu tekrarlıyor.

Fed’in bilanço küçültme periyodu, Hazine tahvil alımındaki sınırların Eylül ayında ayda 60 milyar dolara ve MBS için 35 milyar dolara iki katına çıkmasıyla planlandığı gibi ilerliyor.

Mart 2022’de 2018’den bu yana ilk defa ürem artışı yapılarak politika faizini 25 baz puan yükseltmişti. Ardından mayısta Fed, bu kere 50 baz puan artışla 2000 yılından bu yana en yüksek faiz artışını yapmış oldu. Haziran ayında ise enflasyondaki artışa paralel olarak faizler 75 baz puan artırılarak yüzde 1,75’e çıkardı.

Türkiye saati ile 21:30 Fed Başkanı Powell konuşma yapacak. İlerleyen aylarda ekonomide yavaşlama veya durgnluk gerçekleştiğinde Fed’in faişz artırımlarını nerede kesmeyi düşüneceği esas merak mevzusu.

Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın