Fed faiz artıracak doğal olarak de, biz neyi izleyeceğiz detaylarda?: 2022

Merhaba, 

Fed faiz artışı 75 baz puan planlanıyor, 100 baz puan gelmesi halinde ilk sürpriz olur. Ama aslolan dikkatler nokta grafik üzerinde, Fed’in rehberliğinde olacak.

Putin açıklamalarıyla 110’un üstüne çıkan Dolar Endeksi piyasa beklentilerine bakılırsa daha iyimser bir  nokta grafiği açıklanırsa, satış baskısı altında kalabilir.ABD dolarının rallisi, Federal Rezerv’in ürem oranı görünümünü piyasanın beklentisinden daha düşük bir seviyeye ayarlaması niteliğinde tersine dönebilir.

Fed’in nokta grafiği için piyasaya yansıyan beklentiler bu ay terfi etti, zirvenin % 5 civarında olacağı konuşuluyor. Piyasalar Mart ayına kadar %4,5 ile zirve ve 2023 sonu itibariyle %4 ile %4,25 içinde bir oranla fiyatlama yapıyor. Buna mukabil, Haziran ayında Fed yetkilileri tarafından meydana getirilen son olarak tahminlerin hemen hemen tamamı 2022-2024 için% 4’ün altında.

Yatırımcılar ayrıca, resesyon konusundaki endişelerin artmasıyla Fed’in gelişme tahminlerine de dikkat edecek. Fed eğer beklentisinde büyük ölçekli bir ödenti yaparsa bu değişiklik de Dolar Endeksi’ne zarar verecek.  Çünkü bunun anlamı Fed’in ekonomide bir durgunluğu açıkça göze alarak enflasyonla mücadelesine devam edeceği olarak yorumlanacak.

Kasım toplantısı için yönlendirmenin 50 baz puan ürem artışına düşme benzer biçimde mi yoksa 75 baz puanla devam etme olarak mı geleceği de dikkatle izlenecek.

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın