Fed tutanakları: Enflasyon beklenenden yavaş düşüyor, kuvvetli ürem artışlarına devam: 2022

Merhaba, 

ABD Merkez Bankasının (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 20-21 Eylül’de düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklar yayımlandı. Tutanaklarda, Fed yetkililerinin fiyat istikrarı hedefine ulaşmak için daha sıkı bir siyaset duruşuna geçilmesi ve bu duruşun sürdürülmesi icap ettiğini kararlaştırdığı ortaya konuldu.

Politika faizinin 75 baz puan artışla yüzde 3,00-3,25 aralığına yükseltildiği son toplantının tutanakları, enflasyonun düşürülmesi için faiz artırımlarının bir müddet daha devam edeceğini gösterdi.

Tutanaklarda, “Yetkililer, Fed’in fiyat istikrar ve en çok istihdam hedeflerini başarmak için Komitenin daha sıkı bir politika duruşuna geçmesi ve arkasından bu duruşu sürdürmesi gerektiği sonucuna vardı.” ifadesi kullanıldı.

“Enflasyon tahmin edilenden daha yavaş düşüyor”

Enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek seyretmeye devam etmiş olduğu ve uzun vadeli yüzde 2 hedefinin çok üzerinde olduğunun gözlemlendiği belirtilen tutanaklarda, son dönemdeki enflasyon verilerinin genel hatlarıyla beklentilerin üzerinde geldiği ve buna bağlı olarak enflasyonun tahmin edilenden daha yavaş düşmüş olduğu kaydedildi.

Tutanaklarda, “Pek çok yetkili, enflasyonu düşürmek için çok az önlem almanın maliyetinin, çok fazla önlem almanın maliyetinden daha büyük olabileceğini vurguladı.” değerlendirmesi yer aldı.

Bazı yetkililerin, özellikle oldukça gayri muayyen mevcut küresel ekonomik ve finansal ortamda, ekonomik görünüm üzerinde önemli olumsuz etki riskini azaltmak amacıyla daha çok politika sıkılaştırmasının hızını ayarlamanın mühim olacağını düşündüğüne işaret edilen tutanaklarda, yetkililerin orta vadede enflasyon baskılarının kademeli olarak azalacağı kanaatinde oldukları bildirildi.

Faiz artışlarının hızının yavaşlatılmasının bir noktada müsait olacağına yer verildi

Tutanaklarda, yetkililerin siyaset ayarlamalarının kümülatif etkilerini değerlendirirken, bir noktada faiz artırımlarının hızını yavaşlatmanın uygun olacağı konusunda anlaştığı aktarıldı.

Bazı yetkililerin para politikası kısıtlayıcı bir bölgeye taşındıkça risklerin daha iki taraflı hale geleceğini gözlemlediği kaydedilen tutanaklarda, öteki ülkelerdeki parasal sıkılaşma ve küresel ekonomik görünümün kilo vermesi da dahil olmak suretiyle gelecek dönemde ABD’deki ekonomik faaliyeti kısıtlayabilecek faktörlerin arttığı belirtildi.

Fed’in bir sonraki FOMC toplantısının 1-2 Kasım’da yapılması umut ediliyor.

Dünya

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın