Financial Times: Batı, Türkiye üstünde ‘Rus yaptırımları’ baskısını artırıyor; Washington’ın gözü Türk bankalarında: 2022

Merhaba, 

Amerika ve Avrupa Birliği’nin, ‘Türk bankacılık sektörünün, Rusya’nın Batı yaptırımlardan kaçması için kullanılabileceği’ endişesiyle Türkiye’nin üstündeki baskıyı artırma hazırlığında olduğu belirtildi. 

Financial Times’a konuşan kaynaklara gore Amerika, Rus ödeme sistemi Mir’e entegre olan Rus bankalarına odaklanmayı planlarken, AB yetkilileri de Türk yetkililere endişelerini direkt olarak aktarması için bir delegasyon hazırlıyor.

Habere nazaran Batılı yetkililer, Türkiye üzerinde baskı kurarak Ankara’yı Rus yaptırımlarından kaçanlarla mücadeleye itmek istiyor.

FT’ye konuşan Batılı bir kaynak, ”Biraz daha finansal sektörde meydana getirilen yaptırım delmelerine odaklanacağız. Mesela üçüncü parti ülkelerden finansal kurumların Mir sistemine bağlanmaması gerektiğine dair açık bir bildiri yollayacağız. Çünkü bu yaptırımların etrafından dolaşma imkanı sağlayabilir” dedi.

Amerika ve AB’nin yaptırımların delinmesiyle ilgili toplantırında rol almış olduğu belirtilen ikinci bir kaynak ise, ”Yasal boşlukları kapatmalıyız” dedi. Bu toplantılarda Türkiye’nin ”büyük hedef” olarak belirlendiği aktarıldı.

Vakıfbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, DenizBank ve Halkbank, Rus Mir ödeme sistemine entegre olmuş durumda. Financial Times, Halkbank ve DenizBank’ın geçmişte Amerika’nin İran yaptırımlarının delinmesinde rol oynadığına dikkat çekti.

İş Bankası ve DenizBank, haber için bitirdikleri açıklamalarda yaptırımlara uyduklarını ifade etti.

Planlar hakkındaki bilgisi olan kaynaklar, AB’nin finansal hizmetler komiseri Mairead McGuinness’in gelecek yaptırımlarla ilgili konuşmak üzere Türkiye’ye gelmeyi planladığını aktardı.

Batı ittifakı, Rusya’nın üstündeki baskıyı artırmak için yeni yaptırımlar yürütmek yerine, yaptırımların uygulandığından güvenli olma yönünde bir politika izlemeye başladı.

T24, FT

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın