Financial Times: Erdoğan’dan seçim öncesi harcama çılgınlığı: 2022

Merhaba, 

İngiliz gazete Financial Times, seçim öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konut hamlesi başta olmak üzere pek oldukça alanda kamu masraflarını yükseltmeye başladığı belirtildi.

Haberde seçim öncesi yapılacak amme harcamaların artmasının planlandığı belirtilerek ekonomistlerin bunun enflasyonu artırabileceği yönündeki eleştirilerine de yer verildi. Bugün piyasaya çıkan Laura Pitel imzalı haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Analistler ve muhalefet yetkilileri, düşük gelirli ailelerin konut edinmesine yardımcı olmayı amaçlayan 50 milyar dolarlık devlet destekli projeyi seçim öncesinde büyük bir harcama kampanyasının açılış hamlelerinden biri olarak görüyor. Bu seçimler Erdoğan’ın yaklaşık 20 yıllık iktidarı süresince karşılaştığı en zorlu yarışma olacak.”

Haberde ek olarak 2022’nin ilk dokuz ayında bütçe dengesinin korunmaya çalışıldığı belirtilirken bu açığın son aylarda artmasının planlandığı aktarıldı. İlk dokuz ayda merkezi bütçe 45 milyar TL açık verirken haberde eylülde gösterilen Orta Vadeli Plan’da sene sonu bütçe açığı hedefinin 460 milyar TL olduğu hatırlatıldı. Haberde mevzu ile ilgili, “Bu büyük bir harcama çılgınlığına işaret ediyor” değerlendirmesine işaret edildi.

FT’ye değerlendirmelerde bulunan King’s College London’da finans profesörü olan Gülçin Özkan, “Geçmişte yaptıkları her şeyin de ötesinde ellerinden gelen her şeyi yapmalarını temenni ediyorum bundan dolayı bunlar son derece riskli seçimler. Mali paketin yada kredi garantilerinin boyutu açısından hiçbir şey beni şaşırtmaz” dedi.

Türkiye’nin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise konut planının seçim propagandası olduğu iddiasını reddetti. Kurum FT’ye verdiği demeçte, “Bu, yaklaşan seçimlerle alakalı endişeler sebebiyle yaptığımız bir proje değil. Aksine yurttaşlarımızın gereksinimlerini her vakit dinledik” dedi.

Kurum ayrıca konut inşaatlarının hazineye ne kadar mâl olacağı ile ilgili bilgi vermezken maliyetlerin mühim bir kısmının TOKİ aracılığı ile karşılanacağını, bir kısmının hazineden ödeneceğini belirtti.

Haberde Türkiye’deki enflasyon ve artan yaşam maliyetleri hatırlatılırken Metropoll anketlerinde ekonominin fena yönetildiğini düşünenlerin oranının temmuzda meydana getirilen asgari ücret zamlarından sonra gerilediği açıklandı.

Haberde, “Analistler gelecek aylarda Erdoğan’ın asgari ücrette bir başka büyük artışın yanı sıra eski destekçilerinin desteğini geri kazanmak için işyar maaşlarında, emeklilere verilen promosyonlarda artış ve ucuz krediler açıklamasını bekliyor” ifadeleri kullanıldı.

Muhalefet yetkilileri ise konut projesini ve artan sosyal masrafları eleştirerek bunun daha önce yapılması icap ettiğini, ekonomik ve realist olmadığını ve Erdoğan’ın inşaat sektöründeki dostlarına fayda sağlamayı amaçladığını belirtti.

FT’ye konuşan İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, “Diyorlar ki: Bakın, seçimi kazanırsak size bunu vereceğiz fakat ötekiler gelirse bu imkânları vermezler” değerlendirmesinde bulundu.

Son olarak FT’ye konuşan ekonomist Atilla Yeşilada, harcama çılgınlığının Erdoğan’ın popülaritesinde ‘geçici artışla’ sağlasa bile, bunun enflasyonu ve ithalat talebini artırarak geri tepeceğini belirtti.

Yeşilada, “Erdoğan’ın bu kadar para harcamasıyla enflasyonun yükselmemesi ve dövizin durağan kalması mucize olur” dedi.

 

 

 

sozcu.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın