Financial Times: Türkiye-Rusya samimiyeti batıda kaygı yaratıyor: 2022

Merhaba, 

İngiliz Financial Times, Türkiye ile Rusya içinde derinleşen ekonomik iş birliği mevzusunda batılı yetkililerin endişeli olduğunu yazdı. Bir batılı yetkiliye nazaran, Erdoğan’ın Rusya’ya verdiği taahhütleri yerine getirmesi halinde bazı ülkeler şirketlerini ve bankalarını Türkiye’den çekilmeye çağırabilir. Ayrıca birtakım AB ülkelerinin de Türkiye’ye yaptırım için harekete geçebileceği açıklandı.

İngiliz Financial Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesine ait yayınladığı haberde, batılı yetkililerin, Türkiye ile Rusya içinde derinleşen ekonomik iş donanması konusunda giderek daha çok endişe duyduğuna yer verdi.

Gazeteye beyanat veren 6 batılı yetkili, Türk ve Rus liderlerin, dün Soçi’de 4 saatlik bir toplantının ardından ticaret ve enerji alanındaki iş birliğini genişletme anlaşmasından kaygı duyduklarını söylemiş oldu. Bir Avrupa Birliği (AB) yetkilisi Türk-Rus iş birliğinin “giderek daha yakından” izlediğini söyleyerek, Türkiye’nin Rusya ile ticaret için bir platform haline geldiğine dair endişelerini dile getirdi. Bir öteki yetkili ise Türkiye’nin Rusya’ya yönelik davranışını “çok fırsatçı” olarak nitelendirerek, “Türklerin endişelerimize dikkat etmesini sağlamaya çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Haberde, Washington’ın Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olan ülkeleri, Amerika’nin yasal yargı yetkisinin ötesindeki ihlalleri hedef alan “ikincil yaptırımlarla” vuracağı mevzusunda onlarca defa uyardığı hatırlatılarak, AB’nin bu konuda daha zor ve ketum davrandığını aktardı.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, haziran ayında Türk yetkililer ve İstanbullu bankacılarla bir araya gelmiş olarak onları yasa dışı Rus parasının kanalı haline gelmemeleri konusunda uyarmıştı.

Üst düzey bir batılı yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’ya verdiği taahhütleri yerine getirmesi halinde ülkelerin şirketlerini ve bankalarını Türkiye’den çekilmeye çağırabileceklerini öne sürdü.

Yetkili, Rusya’ya yaptırım tatbik eden ülkelerin, “Türkiye’nin faaliyetlerini genişletmesinin yaratacağı risk ışığında, Batılı firmaları ya Türkiye’deki ilişkilerinden çekilmeye veya Türkiye ile ilişkilerini küçültmeye çağırarak Ankara’ya karşı harekete geçebileceklerini” söylemiş oldu. Ancak bu ifadeler, yasal açıdan durumlarını inceleyen ve iyi bir fikir olup olmadığını sorgulayan diğer bazı batılı yetkililer tarafınca reddedildi.

Avrupalı ​​bir yetkili ise, “Bu tür olumsuz eylemlere karşı muhtemelen sert bir şekilde savaşım edecek oldukca önemli ekonomik çıkarlar var. Türkiye Rusya’ya fazlaca yakınlaşırsa, herhangi bir olumsuz eylemi dışlamayacağız” dedi.

halktv.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın