Finansal Hizmetler Güven Endeksi Eylül’de geriledi: 2022

Merhaba, 

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Eylül’de 166,8’e geriledi. Ağustos ayında 168,3 olarak açıklanmıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafınca yapılan açıklamada şöyleki denildi:

“2022 yılı Eylül ayında FHGE, bundan önceki aya bakılırsa 1,5 puan düşüş kaydederek 166,8 seviyesinde gerçekleşmiştir. Endeksi meydana getiren anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi artış yönünde etkilediği, son üç aydaki iş durumu ve hizmetlere olan talebin ise FHGE’yi azalış yönünde etkilediği görülmektedir.

 

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ait değerlendirmelere bakılırsa, son üç ayda iş niteliğinde iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin bundan önceki aya kıyasla kilo verdiği gözlenmektedir. Gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise güçlendiği görülmektedir.

 

İstihdama ilişik değerlendirmelere gore, son üç ayda istihdamda artış bulunduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı gözlenmektedir.

 

2022 yılı Eylül ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” sektöründe 1,9 puanlık azalış olduğu, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu toplumsal emniyet hizmetleri hariç)” ve “66- Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektörlerinde ise bundan önceki aya gore sırasıyla 0,1 ve

39,3 puanlık artış olduğu gözlenmektedir.

 

2022 yılı Eylül ayında Finansal Hizmetler Anketi sonuçları, finansal sektörde etkinlik yayınlayan 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirilmiştir.””

 

 

Erol Taşdelen:  MERKEZ BANKASI BANKALARIN YÜKSEK ÜCRET VE KOMİSYONLARINA MÜDAHALE ETMELİ

TCMB brüt rezervleri 1,14 milyar dolar artarken, net rezervler 2,0 milyar dolar azaldı; partiden arındırılmış döviz mevduatları 1,6 milyar arttı

 

Dolar rekor kırdı! FED ürem artırdı & TCMB faiz indirdi-Şimdi ne olacak?

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın