FOMC sonucunda sürpriz yok, beklenen yavaşlama sinyali geldi şimdi gözler Powell açıklamalarında: 2022

Merhaba, 

FOMC beklendiği üzere 75bps faiz artırdı ve politika faizini 2008’den beri en yüksek seviye olan %3,75-4 aralığına yükseltti.

Amerika Merkez Bankası (Fed), Çarşamba günü üst üste dördüncü toplantıda ürem oranlarını 75 baz puan artırırken, izleyen aylarda potansiyel olarak daha yavaş bir hıza işaret etti.

“Gelecekteki artışların hızını belirlerken, komite para politikasının kümülatif sıkılaştırılmasını, para politikasının ekonomik aktiviteyi ve enflasyonu etkilediği gecikmeleri ve ekonomik ve finansal gelişmeleri dikkate alacaktır” denildi. Merkez bankasının idame eden faiz artırımlarının enflasyonu %2 hedefine geri döndürmek için “yeterince kısıtlayıcı” bir seviyeye ulaşmak için müsait olacağını beklediği belirtildi.

Faiz artırımı, merkez bankasının siyaset faizini, federal fon oranını, %3 ile %3,25 arasındaki mevcut aralıktan, 2007 sonundan bu yana en yüksek düzen  %3,75 ila %4 arasında yeni bir aralığa getiriyor.

Üst üste dört adet 75 baz puanlık faiz artışı, Fed’in 1980’lerin sonlarında para politikasını icra etmek için federal fon oranını açıkça hedeflemeye başlamasından bu yana benzeri görülmemiş bir durum. Bu da Fed Fon Oranını 2007 sonundan bu yana görülmemiş bir seviyeye getiriyor. Oylama oybirliğiyle yapıldı.

Fed, pandemiden kaynaklanan talep ve arz dengesizlikleri, yüksek gıda ve enerji fiyatları ve daha geniş fiyat baskıları nedeniyle enflasyonu yüksek olarak, iş piyasasını kuvvetli olarak değerlendiriyor. “Güçlü iş hasılatlarına” ve düşük işsizlik oranına işaret ediyor.

Enflasyon, yetkililerin ummuş olduğu kadar hızlı bir biçimde gevşemediği gibi fiyat artışları halen kuvvetli. Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan çekirdek PCE – değişken besin ve enerji fiyatları hariç tüketim masrafları fiyat endeksi (PCE) – Eylül ayında %5,1 ve manşet bazda %6,2 arttı. Bu zirvesi %7’den düşük, sadece yine de Fed’in %2’lik enflasyon hedefinden uzak. Genel tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Temmuz ayında %5,9, Ağustos ayında %6,3 ve Eylül ayında %6,6 artarak hızlanmıştı.

Fed, enflasyonu merkez bankasının %2 hedefine doğru düşürmek için faiz oranlarının önümüzdeki yıl %4,6’ya yükselmesi icap ettiğini tahmin ediyor. Piyasanın beklentisi ise %4,85 seviyesinde. Politika faizi Fed’in yeterince kısıtlayıcı bir düzen olduğunu planladığı seviyeye geldiğinde, enflasyonun %2’ye geri dönme yolunda olduğuna dair “ikna edici” kanıtlar bulunana kadar “bir müddet” bu seviyeyi koruyacaklar.

Fed Başkanı Powell Türkiye saati ile 21:30’da izahat meydana getirecek.

Yahoo Finance

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın