FÖŞ ve Erda Gerçek:  Küresel finansal istikrar tehdit altında. Alman mucizesi bitti mi?: 2022

Merhaba, 

 

 

Erda Gerçek’le piyasalarda GERCEK:  Bilanço daraltmanın  görünmez eli

 

1991 senesinde Londra’da bir yatırımcı konferansında tanıştığım Erda Gerçek’le 11 senelik borsa kariyerimde sık sık buluştuk ve söyleşi ettik. Ortak ilgi alanımız dünya ekonomisi ve Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar’dı.  Mesleki işbirliği gerçek bir dostluğa döndü.  Erda ne zaman yoğun bilimsel niteliği olan ve danışmanlık faaliyetlerinden fırsat bulsa, küçük arkadaş grubumuz bir kahvaltı masasında buluşuruz, dünya ve piyasaları tartışırız. Onun 30 yıllık araştırma ve fon idare tecrübesinden fazlaca şey öğrendim.

 

Erda’yla yaptığımız sohbet dizisinin ikincisinde yatırımcıların ilgi odağı olan Fed-AMB parasal sıkılaştırmasının hisselere  tesiri ve dolar endeksindeki rallinin akibeti başlıklarının ötesine geçmek istedim.

 

Fed artık $9 trilyona yaklaşan bilançosunu daraltıyor.  2023’te AMB da ona eşlik edecek. Bir anlamda, global dolar ve Euro arzı yavaşlayacak. 20 yıl süresince oldukca ucuz faizlerden sürekli bu iki para biriminde borçlanan bir reel sektör var karşımızda. Bilanço daraltma bu sektörün maliyetleri ve finansman temin sürecini nasıl etkisinde bırakır?  Fed parasal sıkılaştırma ve bilanço daraltmaktan vazgeçer mi?  Gelişmekte Olan Piyasalar bu ikili tehdit karşısında iyi mi fiyatlanır?

 

FÖŞ

 

 

Erda Gerçek’le piyasalarda GERÇEK

 

FÖŞ yazdı: Likidite deryası kuruyor, kim donsuz yüzüyor?

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın