FÖŞ ve Erda Gerçek’le piyasalarda GERÇEK: 2022

Merhaba, 

 

 

S&P500 Eylül ayını 2020’den bu yana  en sert gerilemesiyle kapatırken, global tahvil pazarında oldukca sert depremler gözledik.  Tahvillerin piyasa değeri yılbaşından bu yana $20 trilyon düştü. Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar hisseleri yılbaşından bu yana %30 kıymet  kaybetti.

 

BoE’ın getirilerin yükselmesini engellemek için DİBS pazarına müdahale etmesi, İtalyan devlet tahvillerinde satışlar ve nihayetinde iki dev yatırım bankası Credit Suisse ve Deutsche Bank’ın mali sıkıntıda olduğu duyumları, birtakım uzmanlar tarafından 2007-2008 Büyük Finansal Kriz’in tekrarı olarak yorumlandı.

 

Global piyasalardaki deprem, artık sıcak paraya kapısını kapatan Türkiye için yine de büyük ehemmiyet arzediyor. Eylül başından 2023 seçimlerinin yapılacağı Mayıs yada Haziran ayına kadar banka ve özel şirketlerin $50 milyar civarında dış borç yenilemesi var. TCMB bu borcun geri ödemesini finanse edemez. Yükselen dolar faizleri ise banka ve şirketlerin bu borçları yenileme iştahını köreltiyor.

 

Bu zor gündemde, eski Legg Mason fon yöneticisi, danışman ve Koç Üniversitesi tedris üyesi Erda Gerçek’le dünya piyasalarını masaya yatırdık.

 

Erda, global tahvil pazarında zamanı bir U-dönüşünün başladığını öngördü, kısaca getirilerdeki yükseliş 2023 yılında da yatırımcıları üzecek. Buna karşın, hemen hemen global kriz işareti yok. Fed 2023 yılında da ürem artırımlarına devam edecek. Çin’de konut pazarı kırmızı alarm veriyor, üstelik Beijing’in krizi anladığı ve çözecek kadrolara sahip olduğu da şüpheli.

 

Dünya ekonomisi ve mali piyasaların seyri ve Türkiye’ye yansımalarını anlamak isteyenler için eğlenceli bir sohbet.

 

FÖŞ

 

#erdagercek #iktisat #paranaliz

 

FÖŞ yazdı: Tahvil pazarındaki depremin acı neticeleri

IMF Başkanı Giorgieva: Küresel resesyon riski artıyor, 2023 büyüme tahmininde dördüncü kere aşağı güncelleme geliyor

 

Mephisto: Ya ziraat dışı ya yaptırım laneti

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın