FÖŞ YORUM: Rusya Sinop’ta nükleer santrala talip, ABD ve AB’den yaptırım baskısı artıyor: 2022

Merhaba, 

Soçi zirvesinden bu yana Putin ve Erdoğan himayesinde Türk-Rus ekonomik ortaklık her gün güçleniyor. Rusya’nın naturel gazı Türkiye üstünden Avrupa ve Akdeniz’e sevketme önerisi arkasından, bir açıklama da Rosatom’dan geldi. Genel Müdür Aleksey Lihaçev, Rus devlet kanalı Rossiya-24’e yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ikinci nükleer güç santralini Sinop’ta inşa etmeyi planladığını dile getirdi (BloombergHT).

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’a göre ise BOTAŞ Gazprom’dan bir kısım naturel gaz ödemelerinin 2024’e kadar kredilendirilmesini talep etti, müzakareler sürüyor.
İlk bakışta SADECE iki tarafın da yararına ve tasarrufunda olan bu yeni gelişmeler, ABD ve AB’de kaygıyla izleniyor. Niçin? Cumhuriyet Yazarı Jale Özgentürk köşesinde şu bilgiyi paylaştı:
“Putin’in verdiği yardımcı, artan dış ticaret dengesi de hem ABD’yi hem AB’yi endişelendirmeye başladı. Önce Amerika, Türk şirketleri uyardı. Şimdi de sekizinci yaptırım paketiyle AB….

AB bu kaygılarını Türkiye’ye de iletti ve önümüzdeki günlerde bir emek harcama grubu oluşturma sonucu alındı.
Çalışma Grubu toplantısının en kısa vakit içinde yapılması umut ediliyor. Brüksel’deki birtakım AB uzmanlarına sordum. Amacın Gümrük Birliği sebebiyle Rusya’nın üçüncü ülke yoluyla bazı stratejik mallara ulaşmasını önlemek olduğunu söylüyorlar. Türkiye’ye yaptırım mevzusu şimdilik sadece tartışılıyor. Bu noktaya gelinmemesi için AB’nin her yolu deneyeceği belirtiliyor ve “Şu aşamada Türkiye’yi yitirmek istemiyorlar” yorumu yapılıyor.

Bloomberg: ABD yetkilileri Rusya’yla ilişkiler nedeniyle Türkiyer üstünde baskıyı artırıyor

“US Officials Ratchet Up Pressure on Turkey Over Ties With Russia” başlıklı haberde, Hazine Bakanlığı Terör Finansmanı ve Finansal Suçlar Dairesi Başkanı Elizabeth Rosenberg hafta başlangıcında İstanbul’da TCMB yetkilileri ile görüştüğü yazıldı. Rosenberg’in Çarşamba günü Ankara’ya uçarak, Hazine’yi ziyaret edeceği bildirildi.

Bloomberg’e bakılırsa, dah önce Hazine Müsteşar Yardımcısı Wally Adeyemo ülkemizi ziyaret ederek Ankara’nın Rusya’nın yaptırımları Türkiye ve Türk kuruluşları üzerinden delme girişimlerine dikkat çekmişti. Daha sonra, tekrar Amerika Hazine Bakanlığı’nın bir alt birimi olan OFAC’ın sert uyarılarıyla 5 Türk banksı Rus ödeme sistemi Mir’le ilişkilerini kesti.
Habere gore, Rusya’nın gittikçe iktisat ve müdafaa sanayinin nefesi kesen yaptırımları delmesi için tek rota Türkiye. Erdoğan’ın ise yaklaşan seçimi finanse etmek için Kremlin’in mali desteğine ihtiyacı var.

YORUM: Türkiye mühim ama Rusya’yı Ukrayna’da mısra getirmek daha mühim

Batı, gerek kritik coğrafi konumu, gerekse Erdoğan’ın Rusya-Ukrayna içinde yararlı arabuluculuk hizmetleri yüzünden yaptırımlarla Türkiye’yi yitirmek istemiyor. Bazı kaynaklara nazaran ise, Erdoğan’ın yaklaşan seçimlerde Batı karşıtlığını koz olarak kullanmaması için Biden yönetimi ve Brüksel elden geldiğince Türkiye’yle ilişkileri gerecek adımlardan uzak duracaklar. Amerika Senatosu’nun Türkiye’ye F-16 satışı üstünde kısıtlamaları kaldıran 2023 Savunma Bakanlığı bütçesi bu duruşun güzel bir örneği.
Fakat, ABD-AB ittifakı açısından Rusya’yı yıllarca Ukrayna bataklığında oyalamak, ekonomik ve askeri enerjisini tüketmesini sağlamak; Türkiye’yi hoş tutmaktan fazlaca daha önemli.
Bir yanda “Batı İttifakı” dediğimiz liberal paracı devletler, öte yanda Rusya-Çin’in başını çektiği merkeziyetçi güçler uzun soluklu bir rekabet içinde. Rusya’nın Ukrayna’da oyundan düşürülmesi ABD’nin Çin’e odaklanmasını sağlayacak.
Bu nedenle, Batı Rusya’nın Türkiye üzerinden Ukrayna’da dengeleri değiştirecek ölçüde yaptırımları deldiğini saptarsa, ağır ekonomik yaptırımlar bizlere de uygulanacak. Rıza Zarraf yüzünden İran rejimini çökertme şansını yitiren ABD bu defa aynı hatayı tekrarlamak niyetinde değil.
Rusya’nın ergonomik karşılığı olmayan Türkiye’yi organik gaz “hub” (dağıtım merkezi) yapma projesi ve şimdi de asla gündemde yokken Rosatom’un Sinop’ta 2ci nükleer santral meselesini gündeme getirmesi, Batı’da “Peki Türkiye’den ne ödün isteniyor?” sorusunu devamlı ilk sırada tutuyor. Batı, tüm danışma, denetim kurumları ve gümrük idareleri ile Türk ticaret ve finansman hareketlerini inceliyor.
Türkiye’ye yaptırm uygulanırsa, seçime kadar vadesi gelecek $100 milyar civarında dış borçların çevrilmesi katiyen hale gelebilir.

FÖŞ

FÖŞ uyardı: Türk-Rus İlişkileri Döviz Şokuna Yol Açacak!

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın