FT Fed anketi:   Faizler 2023 sonuna kadar yükseltilecek: 2022

Merhaba, 

Salı günü toplanacak Amerika Merkez Bankası Fed’in Para Politikası Kurulu FOMC’nin 75 baz puan faiz çoğaltması bekleniyor. Fakat, geçtiğimiz hafta ABD’den gelen oldukça güçlü veriler sonrasında bazı piyasa katılımcıları 100 baz puan ürem artırımının ihtimal dışı olmadığını vurguladı.  Vadeli işlemler piyasalarına gore, Eylül  sonucu Fed’in son parasal sıkılaştırma hamlesi olmayacak.

Financial Times’ın “Initiative on Global Markets at the University of Chicago’s Booth School of Business” ortaklığı ile gerçekleştirdiği ekonomistler anketine nazaran, Fed politika faizi minimum %4’e çıkacak ve 2023 sonuna kadar o düzeyde seyredecek. Halen Fed’in siyaset faizi %2.25- 2.50 arasında.

Ankete katılan 44 ekonomistten takriben %70’i Fed politika faizinin %4-5 içinde doruk yapacağını öngördü. %20 ise faizin daha da yükselmesi icap ettiğini anlatım etti.

Californiya Üniversitesi Irvine yerleşkesi profesörü Eric Swanson’a nazaran, FOMC hemen hemen enflasyonla savaşım vaadini yerine getirmek için katlanacağı parasal sıkılaştırmanın dozunu tam kestiremedi. Swanson, siyaset faizinin %5-6 arasında gerçekleşeceğini tahmin etti.

 

Haberin orijinali için bu linki tıklayın

 

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın