FT’den dört gün arayla ikinci ‘Türkiye’ analizi: Amerika yaptırımları hala risk: 2022

Merhaba, 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesi sonrası Financial Times (FT) mevzuyla ilgili dört gün arayla ikinci analizinde ABD’nin misillemesinin gelebileceğini yazdı.

Erdoğan ve Putin, 5 Ağustos’ta Soçi’de görüşmüştü. En son görüşmelerinin üstünden henüz bir ay geçmeyen iki önder, siyasal, ekonomik ve ticari konularda mutabakat zaptı imzalamıştı.

Erdoğan, Putin’le rubleyle ödemede mutabık kaldıklarını belirterek, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) Özbekistan’daki toplantısına katılacağını söylemişti.

Erdoğan, Moskova’nın Batı yaptırımları sonrası kullanımını artırdığı Rus ödeme sistemi ‘Mir’ hakkındaysa “Şu anda bizim beş bankamız bunun üzerinden çalışmalarını sürdürüyor” demişti.

‘BATILI ŞİRKET VE BANKALARA ÇEKİLME ÇAĞRISI YAPILABİLİR’ İDDİASI

Bu açıklamalar sonrası Britanya merkezli iktisat gazetesi FT’de piyasaya çıkan makalede ‘Türkiye’nin Rusya’yla derinleşen bağı nedeniyle Batı başkentlerinden alarm zillerinin yükseldiği’ belirtilmişti. Yazıda görüşlerine yer verilen üst düzey Batılı yetkili, Erdoğan’ın Soçi’de verdiği taahhütleri yerine getirmesi halinde Batılı ülkelerin şirketlerini ve bankalarını Türkiye’den çekilmeye çağırabileceğini söylemişti.

Aradan ancak dört gün geçmesine rağmen gazeteden mevzuyla alakalı ikinci makale geldi.

Bir önceki analizdeki Batılı yetkililerin açıklamalarının hatırlatıldığı yazıda bu ikili işbirliğinin Moskova’ya yaptırımların delinmesine yol açabileceği endişesi dile getirildi.

ABD’nin Türkiye’nin S-400 aldığında uyguladığı yaptırımlar şeklinde yenilerinin de risk teşkil ettiğinin vurgulandığı yazıda, Ankara’nın Batı’ya karşı mülteci kozunu oynayabileceği belirtildi.

Yazıda Türkiye’ye muhtemel yaptırımların Erdoğan’ın iç politikada yararlanamayacağı bir şekilde ayarlanması gerektiği belirtildi.

Financial Times’ın başyazısı şu satırlarla noktandı: “Erdoğan, bu jeopolitik poker oyununda elindeki kartlara gereğinden fazla güvenmek mevzusunda dikkatli olmalı.”

Diken

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın