Global Ports Holding, Karayipler’de dördüncü limanını portföyüne ekleyecek…: 2022

Merhaba, 

Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding (GPH), dünyanın en büyük kruvaziyer pazarı Karayipler’de dördüncü limanını portföyüne ekleyecek. Nassau ve Antigua’dan sonra yakın bir dönemde ABD’ye bağlı özerk bölge Porto Riko’nun başkenti San Juan Kruvaziyer Limanını portföyüne ekleyen GPH, St. Lucia limanının kruvaziyer operasyonlarının 30 yıl vakit ile işletilmesine dair St. Lucia Hükümeti ile ön antak kalma imzaladı.

Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mehmet Kutman, “Dünyanın en mühim kruvaziyer destinasyonu olan Karayipler’deki varlığımızı güçlendirmek için atmış olduğumuz adımlara bir yenisini ekledik. Limanı portföyümüze eklememiz halinde kruvaziyer turizminden aldığımız oranı da arttırmış olacağız” dedi.

Global Yatırım Holding’in iştiraki ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding (GPH), kruvaziyer turizminde önemi artan Akdeniz Çanağı’ndaki payını yüzde 40’a çıkarmasının arkasından, Karayipler’deki dördüncü limanını da portföyüne ekleyecek. GPH, Karayipler’de yer alan St. Lucia limanının kruvaziyer operasyonlarının 30 yıl süre ile (10 yıl uzatma opsiyonu ile) işletilmesi imtiyazına ait olarak St. Lucia hükümeti ile ön anlaşma imzaladı. İmtiyaz sözleşmesinin imzalanması halinde St. Lucia Kruvaziyer Limanı, Nassau, Antigua ve San Juan’dan sonra GPH’nin Karayipler’deki dördüncü limanı olacak.

Global Yatırım Holding tarafınca KAP’a yapılan açıklamada, “Ön antak kalma hükümleri uyarınca GPH ve St Lucia hükümeti münhasıran görüşmelere başlamış olup; bu dönemde kapsamlı bir inceleme ve değerlendirme süreci ile her iki taraf da ayrıcalık sözleşmesini başarıyla imzalamak için çalışacaktır” denildi.

Yolcu sayısı 1 milyonu geçecek

İmtiyaz hakkının elde edilmesi halinde GPH, kendi global deneyimi ve işletme modelini St. Lucia kruvaziyer liman operasyonlarını yönetmek için kullanacak. Ek olarak, GPH dünyanın en büyük gemilerinin yanaşmasına imkan verecek Point Seraphine’deki mevcut rıhtımın genişletilmesi, Casteries’de bulunan Vendors’ Arcade ve öteki ticari faaliyetleri canlandırmaya yönelik yatırımlar da dahil olmak suretiyle kruvaziyer liman hizmetlerini geliştirecek mühim yatırımlar meydana getirecek.

2019 yılında yaklaşık 790 bin yolcu ağırlayan St. Lucia Kruvaziyer Limanı’nın, yatırımlar ondan sonra, orta vadede 1 milyondan fazla yolcu ağırlaması planlanıyor.

İmtiyaz Sözleşmesinin imzalanması tarafların sözleşme hükümleri üzerinde mutabık kalmasına bağlı olup sözleşmenin 2023 yılının ilk yarısında gerçekleşmesi planlanıyor.

Karayipler’deki varlığını güçlendiriyor

Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mehmet Kutman, “St. Lucia Kruvaziyer Limanı’na ait ön antak kalma imzalamış olmaktan son aşama memnunuz. Dünyanın en önemli kruvaziyer destinasyonu olan Karayipler’deki varlığımızı güçlendirmek için atmış olduğumuz adımlara bir yenisini ekledik. Limanı portföyümüze eklememiz halinde kruvaziyer turizminden aldığımız payı da artırmış olacağız. Kruvaziyer turizminde önemi giderek artan Akdeniz Çanağı’ndaki payımızı da yüzde 40’a çıkardık. Gelecek dönemde de dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi unvanımızı korumak için akılcı fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın