Goldman Sachs Amerika gelişme tahminini düşürdü: 2022

Merhaba, 

Goldman Sachs ABD ekonomisine ilişik büyüme tahminlerini aşağı çekti. Ekonomistlerin öngörüleri küresel ekonomideki risklerin arttığına işaret etti.

Goldman Sachs ekonomistleri tarafınca cuma günü yayınlanan bir notta, Amerika’nin 2023’te yüzde 1,1 büyümesi beklendiği kaydedildi.

Goldman Sachs Group Inc, 2023 için ABD ekonomik büyüme tahminlerini düşürdü.

Golman, geçtiğimiz günlerde ABD Merkez Bankası’nın ürem artırım beklentilerini yükseltmişti. Fed’in 20-21 Eylül toplantısında faizi 75 baz puan ve Kasım ayında 50 baz puan artıracağı beklentilerini ortaya koyan Goldman Sachs ekonomistleri, daha ilkin Eylül’de 50 baz puan, Kasım’da 25 baz puan faiz artırımı bekliyorlardı.

Banka yılsonu için terminal ürem tahminini de 75 baz puan artırarak yüzde 4-4,25 aralığına yükseltmişti.

Jan Hatzius da dahil olmak üzere Goldman Sachs ekonomistleri tarafından cuma günü gösterilen bir notta, ABD’nin 2023’te yüzde 1,1 büyümesi beklendiği kaydedildi. Ekonomistlerin bir önceki öngörüsü yüzde 1,5 olarak gerçekleşiyordu. 2022 tahmini değişmeden yüzde 0 olarak kaldı.

Ekonomistler, “Finansal koşullardaki son sıkılaşma ile birlikte bu yüksek oranlar, gelecek yıl gelişme ve istihdam için biraz daha fena bir görünüme işaret ediyor. Büyüme tahminimiz, ücret ve fiyat enflasyonunu soğutmak için gerekli olduğuna inandığımız potansiyelin altında bir gelişme haritası anlamına geliyor” dedi.

Fed’in bu hafta vereceği karar, önümüzde döneme dair projeksiyonun piyasalar tarafından daha net anlaşılmasını sağlayacak. Küresel piyasalarda enflasyonist baskılar ve resesyon riskinin arttığına işaret eden gelişmeler sebebiyle haftalardır piyasalar olumsuz bir seyir izliyordu.

Goldman, işsizlik oranı için de tahminlerini yükseltti. Daha önceki yüzde 3,6 tahminini yukarı yönlü revize ederek 2022 sonuna kadar ortalama yüzde 3,7 oranında işsizlik beklediklerini kaydetti.

2023 sonu için daha önceki yüzde 3,6’lık tahminini yüzde 4,1’e ve 2024 için önceki yüzde 4’lük tahmini yüzde 4,2’ye çekti.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın