Google’da aramalar yoksulluğun acı delili…: 2022

Merhaba, 

Artan yaşam pahalılığı ile resmi verilere bakılırsa yüzde 83,45’e ulaşan enflasyon yaşamın her alanında etkisini hissettiriyor. ‘İğneden ipliğe zam yağmuru’ sürerken en son eylül ayında doğalgaza yapılan fahiş zam, yaklaşan kış öncesinde yurttaşı endişelendiriyor. Açlık sınırının 7 bin 245 TL, fakirlik sınırının ise 23 bin 600 TL olduğu ülkede halk, kabarık faturalar karşısında çareyi ‘toplumsal yardım’larla arıyor.

Bu vaziyet, internette yapılan arama verilerine de yansıdı. Yoksulluk ve sosyal yardım kıskancındaki yurttaşın “Sosyal yardıma nasıl ulaşabilirim?”, “Doğalgaz faturası desteği” benzer biçimde başlıkları, arama motorlarında arattığı görülüyor.

Google Trend verilerine göre, ekonomik zorluk yaşayanlara yardım sağlanan “Aile Destek Programı” en oldukça aratılan başlıklardan biri. Son 12 aya oranla artış gösteren ve toplumsal yardımlara ilişik yapılan aramalardan bazıları şu şekilde:

* “Sosyal yardım alanlara bayram parası 2022” başlığını aratanların sayısı, bir sene öncesine oranla yüzde 5 bin artış gösterdi.

* “Aile toplumsal yardım paraları ne vakit yatacak?” başlığını Google üstünden sorgulayan kişi sayısı, 12 ay öncesine oranla yüzde 4 bin 800’lük yükseliş gösterdi. “Aile yardımcı başvuru” başlığındaki yükseliş oranı ve “sosyal yardım başvurusu hizmeti”ndeki artış da yüzde 5 bin olarak belirlendi.

* “İBB’nin sosyal yardım başvurusunu” sorgulatanlardaki yükseliş de yüzde 5 bin olarak kaydedilirken “e-devlet sosyal yardım müracaat hizmeti” başlığını aratanların sayısındaki artış yüzde 3 bin 100 oldu.

* Sosyal yardımlarda olduğu şeklinde “fatura desteği” için meydana getirilen başvurulardaki artış da dikkat cazibeli. Google Trend verilerine bakılırsa, ‘doğalgaz’ kelimesiyle alakalı aramalar ve artış oranları şöyle:

* “e-devlet doğalgaz yardımı” başlığını aratanlardaki yükseliş, geçen yıla oranla yüzde 5 bin artış gösterdi. “Doğalgaz yardımı nasıl yapılır?” sorusuna cevap arayanlar ile “Doğalgaz yardımı şartları”, “Doğalgaz yardımı ne zaman yatacak?” şeklinde başlığını aratanlardaki artış da yüzde 5 bin olarak belirlendi.

 

birgün

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın