Güney Kore’den Swap ile 780 milyon dolar geldi: 2022

Merhaba, 

Güney Kore swap anlaşmasının 780 milyon dolar karşılığı kısmı daha geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) hesaplarına geçti.

TCMB konum analitik bilanço ve bugün açıklanan rezerv verilerinden bankacıların yapmış olduğu hesaplamaya göre, 2 milyar dolar karşılığı lokal para birimleri olarak yapılan ilk anlaşmanın ortalama yarısı da hesaplara geçmiş oldu.

Güney Kore ile Türkiye arasındaki swap anlaşması Ağustos 2021’de imzalanmıştı. TCMB’nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar ve Güney Kore ile de 2 milyar dolar olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığı swap anlaşması bulunuyor.

TCMB’nin bütün swap anlaşmaları lokal para birimleri ile yapılıyor.

MEVDUAT DEPO HESAPLARI ARTIYOR

TCMB swap anlaşmalarından oldukca son dönemde biriki para birimi cinsi mevduat depo hesapları da artıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da rezervlerde artışın yaşandığı sırada “arkadaş ülkeler destekliyor” demişti.

Azeri Socar’ın TCMB’de 1 milyar euro tutarında mevduat/depo hesabı bulunurken hangi merkez bankası olduğu hemen hemen açıklanmayan ortalama 2 milyar dolar mevduat/depo hesabı daha rezerve geçen ay girmişti.

Son dönemde rezervleri destekleyen bir başka öne çıkan işlem ise Rus Rosatom’un nükleer santral inşası için iki defada ortalama 5 milyar dolarlık aktarımı olmuştu. Bu muamele aynı dönemde yaklaşık 6.1 milyar dolarlık swap olarak TCMB’ye gelmişti.

Piyasalar 20 milyar dolarlık santral için Rosatom’un önümüzdeki dönemde yeni kaynak aktarımı yapmış olup yapmayacağını da izliyor.

Patronlar Dünyası

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın