Halkbank’tan Kadın Girişimci Destek Paketi ile 132 bin kadın girişimciye 15,1 milyar TL yardımcı: 2022

Merhaba, 

Kadınların iş hayatına katılımını teşvik etmek ve genç girişimcileri Türkiye’ye kıymet katacak yeni iş alanlarında desteklemek suretiyle faaliyetlerini sürdüren Halkbank, Üreten Kadınlar Buluşmaları için Rize’deydi. Halkbank’ın hanım girişimcilere özel finansal desteğinin 15 milyar TL’yi aştığı bilgisini veren Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Kadınları iş dünyasına katılım konusunda teşvik etmek, onları birer girişimci olarak hayallerine koşarken desteklemek amacıyla çıktığımız bu yolda, çok kısa zaman içinde büyük mesafe kat ettik. Türkiye genelinde tam 132 bine yakın hanım girişimciye desteğimizi ulaştırdık” dedi.

Halkbank’ın hanım girişimcilerle bir araya gelmek ve onlara yeni iş alanlarındaki fırsatları tanıtmak suretiyle hayata geçirdiği Üreten Kadınlar Buluşmaları, Rize’de devam etti. Türkiye’deki tüm girişimci ve girişimci adaylarını, kadınları, kadın kooperatiflerini mahalli iş insanlarını ve gençleri bir araya getirmeyi hedefleyen faaliyet Halkbank’ın dijital platformu üstünden canlı olarak da gösterildi. Genç Girişimci Destek Paketi’nden faydalanan girişimci hanımlara üretkenliklerini desteklemek amacıyla kredilerinin sembolik olarak takdim edildiği buluşmada, “Marka Kooperatifler” ve “İlham Veren Kadınlar” panelleri düzenlendi.

Kadın girişimcileri dinlemeyi, talep ve gereksinimlerini anlamayı ve kendi çözüm önerilerini paylaşmayı hedeflediklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şunları söylemiş oldu:

Sahada olmak, müşterilerimize yakınlık, samimiyet ve ısı her vakit önceliğimiz olmuştur.  Bugün bizleri bir araya getiren faaliyet dizisine, geçtiğimiz yıl Dünya Kadınlar Günü’nde duyurduğumuz ve hanım girişimcilere müsait koşullarda finansman sağlamayı hedeflediğimiz Kadın Girişimci Kredi Destek Paketimiz vesile oldu. Kadınları iş hayatına katılım konusunda teşvik etmek, onları birer girişimci olarak hayallerine koşarken desteklemek amacıyla çıktığımız bu yolda, oldukça kısa süre içinde büyük mesafe kat ettik. Türkiye genelinde 132 bine yakın hanım girişimciye desteğimizi ulaştırdık. . Tüm bu işlemler sonucunda 15,1 milyar TL’yi hayırlara vesile olacağına inandığımız girişimler için kredi olarak kullandırdık. Bu çalışmaların meyvelerini hep birlikte toplayacağımıza ve ülkemiz insanlarının yaşamlarına kıymet katacak girişimler kazandıracağımıza inanıyorum.”

“Doğu Karadeniz’de 6 bine yakın hanım girişimciye 606 milyon TL kredi kullandırdık”

Halkbank’ın Doğu Karadeniz bölgesinde 52 şubeyle etkinlik gösterdiği ve toplam 737 kişiyi istihdam etmiş olduğu bilgilerini veren Arslan şunları ifade etti:

“Bölge‘nin ekonomik gelişimine büyük ehemmiyet veren bankamız, bu bölgede sosyal yaşamı çok iyi tanıdıkları olan ekiplerle çalışmaktadır. Bölgedeki işletmelere hususi çözümler geliştiren saha arkadaşlarımız, ekonomik canlılığı geçindirmek üzere esnaf ve KOBİ’lerin finansal ihtiyaçlarına uygun koşullarda çözüm sağlayabilmek için canla başla iş yapmaktadır. Karadeniz bölgesinde yoğun çalıştığımız alanlardan biri de hanım girişimcilerdir. Bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmaların sonucunda, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 6 bine yakın kadın girişimci, verdiğimiz desteklerden yararlanmıştır. Hayallerine ortak olmaktan büyük mutluluk duyduğumuz bu girişimcilerin toplam kredi kütlesi de 606 milyon TL’yi aşmıştır.”

Arslan, verdikleri kredilerin hangi işlemlerde kullanıldığına, işletmenin ve Türkiye ekonomisinin büyümesine ne gibi katkılar sağladığına çok önem verdiklerini belirterek şunları söylemiş oldu:

Bu mevzuda yaptığımız çalışmalarda; sağladığımız kredilerin öncelikli olarak işletme borçlarını ödemede kullanıldığını görüyoruz. Bu verinin, bankamızın çalışmalarının ülkemizde çarkların dönmeye devam etmesi ve her türlü ekonomik koşulda istihdamın sürmesi bakımından önemini bir kere daha ortaya koyduğuna inanıyoruz. Bunun yanında üretim kapasitesi artırma, yeni ekipman yatırımı ve ürün geliştirme şeklinde işletmelerin katma kıymet üretimini destekleyen alanlarda da bir yoğunlaşma olmasından memnunuz. Başlangıç sermayesi olarak bu desteği kullanan bütün girişimcilere de yollarının açık olmasını diliyoruz.

Arslan, hanım girişimciliğine katkı sağlayacağına inandıkları bir ürününün de Paraf Üreten Kadın Kredi Kartı olduğunu ifade ederek, “Bu ürünü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ilk kere tanıttık. Kısa vakit içinde de büyük talep aldık. Paraf Üreten Kadın Kredi Kartımız ile hanım girişimcilere ücretsiz, faizsiz 5 taksit imkânı sunuyoruz. Kadın girişimcilere hususi kredi kartımızın sağladığı avantajları özel günlerde ilave paraf para ile genişletmeyi hedefliyoruz. dedi.

“Kooperatiflerde markalaşmanın ön planda olması gerektiğine inanıyoruz”

Geçtiğimiz sene Türkiye’deki hanım kooperatiflerine yönelik bir saha çalışmasını gerçekleştirdiklerini ve bu çalışmalardaki gözlemlerimizden yola çıkarak Kadın Kooperatifleri Destek Paketi’ni hayata geçirdiklerini belirten Arslan şunları söyledi:

Kooperatiflerde markalaşmanın ön planda olması gerektiğine inanarak bu yılki buluşmalarımızda kooperatif temsilcilerimiz ile bir araya geliyor; onlarla markalaşma, marketing ve sosyal medya konularında tahsil ve bilgilendirme emek harcamaları yapıyoruz. Etkinliklerimizde kooperatiflerimiz, stantlarını açarak el emeği ürünlerini katılımcılara sergileme fırsatı bulmaktadır. Kooperatiflere çıktıkları bu yolda başarılar dilerim. İş dünyasına katılan hanımefendilerin, günlük becerileri kadar teoride bilgi sahibi olmaları da bizim için çok önemlidir. Bu nedenle kadın girişimcilerin eğitim gereksinimlerini karşılamak ve her an bilgiye erişebilmeleri amacıyla Üreten Kadınlar Akademisi’ni hayata geçirdik. Online ulaşılabilen Üreten Kadınlar Akademisi’nde şu an 130’dan fazla tahsil bulunmaktadır. Nakit akış yönetiminden satış-pazarlama tekniklerine, marka yönetiminden dijitalleşme ve e-tecim uygulamalarına dek girişimcilerin gereksinim duyabileceği bütün mevzulara yer verilmektedir.”

Halkbank’tan girişimci gençlere azami 350 bin TL’ye kadar genç girişimci kredisi

Halkbank hanımlara yönelik bu çalışmaların yanında, geleceğe fer olan tüm gençlerin iş hayatında var olmaları ve varlıklarını sürdürebilmeleri amacıyla da destekler veriyor. Üniversite mezunu, mezun olduğu bölümle ilgili herhangi bir iş tecrübesi olmayan ve bu alanda kendi işini kurmak isteyen yada kendi işini kurmuş olan gençlerimizin desteklenmesini hedefleyen banka, 35 yaşını aşmamış girişimcilere yönelik genç girişimci kredisini, azami 350 bin TL limitle ve 60 aya varan vade fırsatıyla sunuyor.

“Marka Kooperatifler” ve “İlham Veren Kadınlar” panelleri ile misal başarı hikâyeleri paylaşıldı

Halkbank Üreten Kadınlar Rize Buluşması’nda “Marka Kooperatifler” ve “İlham Veren Kadınlar” panelleri düzenlendi. Ebru Erke moderatörlüğünde gerçekleşen “Marka Kooperatifler” panelinde, başarı sağlamış kadın kooperatiflerinin temsilcileri deneyimlerini aktardı. Ordu Kadın Emeği Kadın Girişimi Üretimi ve İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Kocamanoğlu, Hopa Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Neziha Topaloğlu ve Kadınlar Dokuyor Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Toy panelin konuşmacıları içinde yer aldılar.

Zeynep Türkoğlu moderatörlüğünde düzenlenen “İlham Veren Kadınlar” paneline ise; Doğuş Çay Yönetim Kurulu Üyesi Harika Karakan Batallı, TT Farm Yönetim Kurulu Başkanı Elif Çakıroğlu ve Kral Pestil Köme Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir konuşmacı olarak katıldı.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın