Her ay daha oldukça ekonomist Reuters anketine katılmamayı seçiyor: 2022

Merhaba, 

Reuters ajansı her ay daha oldukça ekonomistin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz talebi doğrultusunda hareket eden Merkez Bankası’nın kararlarının tahmin edilemez bulunduğunu belirterek, Reuters anketlerine katılmamayı seçtiğini bildirdi.

Bu ayki Reuters anketine katılmayı kabul eden 14 ekonomistin 11’i Merkez Bankası’nın bu ay politika faizini durağan bırakacağı görüşünde.

Türkiye’nin ana ihracat pazarı Avrupa Bİrliği başta olmak suretiyle, küresel faiz artışları, küresel resesyon endişeleri, öncü PMI verileri dış talebin zayıfladığını gösteriyor. Öte taraftan iç talep kısmen canlılığını korusa da yavaşlama sinyalleri gösteriyor.

Merkez Bankası, ekonomik aktivitede yavaşlamayı niçin göstererek geçen ay 100 baz puan ürem indirmişti. MB raporunda şunlar kaydedilmişti: “Temmuzda tatil sebebiyle çalışılan gün sayısının resmi verilerin yansıttığından daha azca olmasının sanayi üretimini olumsuz etkilediğini düşünüyoruz. Ancak öncü göstergeleri de dikkate aldığımızda aktivitede yavaşlamanın üçüncü çeyrekte netleştiği görülüyor.”

Merkez Bankası’nın ağustostaki beklenmedik faiz indiriminin peşinden eylülde politika faizini yüzde 13 seviyesinde sabit tutması planlanıyor.

Geçen ay yüzde 80’i aşan enflasyon ve idame eden küresel sıkılaşma döngüsüne rağmen Merkez siyaset faizini indirmiş ve buna ekonomide ivme kaybını gerekçe göstermişti.

Geçen sene kasım itibariyle hızla yükselişe geçen enflasyon, TL’nin de değer kaybıyla rekor seviyelere tırmandı. Şubatta Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından artan küresel enerji maliyetleriyse fiyat artışlarını körükledi ve hükümetin cari fazla hedefini en az üç sene öteledi.

Ekonomistler son zamanlarda enerji fiyatlarındaki düşüş ve gıda fiyatlarındaki artışın yavaşlaması nedeniyle enflasyonun zirveye yaklaşmış olabileceğini öngörüyor.

Merkez, enflasyonun sonbaharda yüzde 90 seviyesine yaklaşarak yılı yüzde 60,4 seviyesinde kapatacağını tahmin ederken, hükümet Orta Vadeli Program’da enflasyonun yüzde 65’e düşeceğini öngördü. Reuters’ın enflasyon anketindeyse ekonomistlerin yıl sonu için medyan (ortanca) tahmini yüzde 70 seviyesinde.

Her ay daha oldukca ekonomist, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük ürem talebi doğrultusunda hareket eden Merkez Bankası’nın kararlarının tahmin edilemez olduğunu ifade ederek, Reuters anketlerine katılmamayı seçiyor.

 

 

diken.Com.Tr

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın