Huobi Global CFO’su Lily Zhang: Blok zinciri şehirlerin büyümesini iyi mi destekleyebilir?: 2022

Merhaba, 

Huobi Global CFO’su Lily Zhang, her geçen gün artan şehir nüfuslarının taleplerini karşılamak ve daha yüksek bir ömür kalitesi sunmak için şehir yönetimlerinin blok zinciri teknolojisinden iyi mi faydalanabileceğini yazdı.

Dünya Bankası’na bakılırsa 2050 yılına kadar hayattaki her 10 kişiden yaklaşık 7’si şehirlerde yaşayacak. Yirmi yıldan biraz fazla bir müddet arasında dünyanın kentsel nüfusu 4,4 milyardan 6 milyara ulaşarak 1,5 kat artacak; bu da temel hizmetler, ulaşım ve mesken gibi alanlarda kentsel altyapı üstünde baskı oluşturacak.

Bu talebi karşılamaya yönelik kent yönetimlerinin üretkenliği artırarak ve yüksek yaşam kalitesi sağlamak için yenilikçi çözümler benimseyerek büyümeyi planlamaları gerekiyor. Yeteneğin giderek daha hareketli hale geldiği bir dünyada, son derece yaşanabilir, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir ortam sunan kentler hem de kabiliyetli profesyonelleri daha iyi çekebilir ve elinde tutabilir.

Bu zorlukların üstesinden gelmek için birçok şehir, altyapılarını ve hizmetlerini iyileştirmek için IoT (Nesnelerin İnterneti) şeklinde teknolojiden yararlanarak kendilerini “Akıllı Şehirler” olarak konumlandırmaya başladı. Şimdi, başvurabilecekleri gelecek vaat eden bir teknoloji daha var: Blok zinciri.

Şehirleri daha bereketli hale getirmek

Blok zinciri teknolojisi çoğu zaman kripto para birimleri ile ilişkilendirilirken, kullanım durumları dijital varlıkların fazlaca ötesine geçer. Kalıcı ve değişmez bir işlem kaydı elde eden merkeziyetsiz bir dijital defter olarak blok zinciri, belediye hizmetlerini daha verimli ve güvenilir hale getirmenin yanı sıra yönetişimi iyileştirebilir.

Örnek olarak toplu taşımayı ele alalım. Hizmetlerin güvenilirliğini artırmak ve taşıtların yolculuklarını daha iyi planlamalarına yardımcı olmak için otobüsler, tramvaylar ve trenler, reel zamanlı seyretme için bir blok zincirinde kalkış ve varış zamanlarına ait verileri girebilir. Blok zinciri ek olarak kiralama, iade ve ödemeyi üçüncü taraf satıcılara güvenmeden sorunsuz bir süreç haline getirerek bisiklet yada araba paylaşımını hızlandırabilir.

Kamu hizmetleri sektöründe kentler, enerji ağlarını tasarlamak için bir blok zincirinde kaydedilen verileri çözümleme ederek enerji verimliliğini artırabilir. Atık yönetimi, sensörle donatılmış çöp kutularını izleyen ve öncesinden atanmış yolları takip etmek yerine çöp kamyonlarının kutuların daha dolu olduğu bölgelere yerleştirilmesine öncelik veren blok zinciri tabanlı bir çözümle optimize edilebilir.

Şehir yönetimi laf konusu olduğunda, blok zinciri seçimler şeklinde önemli işlevler için güvenlik ve hesap verebilirlik katmanı ekleyebilir. Blok zincirinde saklanan oylama kayıtları, bilgiler doğrulanabileceği ve müdahale söz konusu olmayacağı için seçim bütünlüğünü koruyabilir. Blok zinciri, benzer durumlarda oy pusulalarının imha edilmesine benzer halde, seçimler bittikten sonrasında da silinebilir.

Şehirleri daha kapsayıcı hale getirmek

COVID-19 dünya genelinde birçok ülkede eşitsizlikleri şiddetlendirirken, blok zinciri teknolojisi daha kapsayıcı bir topluma katkıda bulunabilir. New York City’de Blockchain for Change isimli bir start-up, yaklaşık 3.000 evsiz kişiye ücretsiz olarak blok zinciri destekli bir uygulama yüklenmiş akıllı telefonlar dağıttı. Uygulama, bir blok zincirindeki her kullanıcı için dijital bir kimlik oluşturarak, kullananların kendilerini doğrulamasını gerektiren finansal ve devlet hizmetlerine erişimi artırıyor.

Bu, kullananların barınağa ve yiyeceğe erişiminin yanı sıra banka hesabı açma, para alma ve ödeme yapma gibi finansal hizmetlere erişmesini sağlıyor. Uygulama, dijital kimlik, ödemeler ve hizmetler için tek elden bir çözüm sağlayarak, hizmet sağlayıcıların evsizlerle daha bereketli bir halde rabıta kurmasına destek olmakla kalmıyor, aynı zamanda işlem ve idare maliyetlerini de azaltıyor.

Busan’da blok zinciri endüstrisinin büyümesini desteklemek

Güney Kore’de Huobi, şehrin blok zinciri endüstrisini geliştirmek ve küresel bir dijital varlık merkezi olma vizyonunu desteklemek için Busan Metropolitan Şehri hükümetiyle bir mutabakat zaptı (MoU) imzaladı. Anlaşma kapsamında, gezim, finans, lojistik ve kamu güvenliği alanlarındaki uygulamalarla yerel blok zinciri işletmelerinin gelişimini destekleyecek. Ayrıca, küresel block zinciri kabiliyetlerini çekmek için Busan ile birlikte çalışacak ve Busan Dijital Varlık Borsası için araştırma, teknik ve finansal destek sağlayacak.

Dokuz yılı aşkın bir geçmişe haiz dünya lideri bir borsa olan Huobi, dijital varlıklar alanındaki inovasyonunu ve büyümesini sağlamak için Busan ile ortaklık yapmaktan coşku duyuyor. Huobi, bölgedeki kullanıcılara birinci sınıf hizmetler sunma mevzusundaki kuvvetli deneyiminden ve geçmiş performansından yararlanarak Güney Kore’nin blok zinciri endüstrisinin gelişimini hızlandırmaya destek olacak.

Bölgenin blok zinciri endüstrisinin büyümesini teşvik etmeye devam ederken, Busan’ı blok zincir teknolojilerinin geleneksel endüstrileri iyi mi dönüştürebileceği ve fayda sağlayabileceği mevzusunda kuvvetli bir camekan haline getirmeyi dört gözle bekliyor. Dünyanın kentsel nüfusundaki artış ile, şehirlerin kaynaklar üstünde aşırı baskı oluşturmadan iyi mi yaşanabilir ve rekabetçi kalabileceğinin yolunu gösterecek.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın