Huobi Global: Kripto yatırımcıları için temel ve teknik çözümleme iyi mi çalışır?: 2022

Merhaba, 

Kripto yatırım yapmadan önce tıpkı hisse senedi ve vadeli işlemlerde olduğu benzer biçimde yatırımcıların temel ve teknik analiz terimlerinin kripto pazarındaki eşdeğerlerini bilmesi ihtiyaç duyulan önemli bir konu. Kripto okur yazarlığının önemini her zaman vurgulayan Huobi Global kriptoda temel ve teknik analiz terimlerinin iyi mi çalıştığını özetleyen bir bülten yayınladı.

Kripto piyasası analizi, piyasa ortamının ve piyasa eğilimini etkileyebilecek diğer önemli faktörlerin değerlendirilmesini ifade eder. Bu, yatırımcıların dijital mevcudiyet sanayisine girmeden ilkin atması ihtiyaç duyulan oldukça önemli ve şiddetle önerilen bir adımdır.

Birçok yatırımcı, hisse senedi veya vadeli işlemlerden iki terime aşina olabilir: Temel Analiz (Fundamental Analysis – FA) ve Teknik Analiz (Technical Analysis – TA). Ancak, kripto pazarında FA ve TA’nın eşdeğerleri nedir? Bu iki araç yatırımcılara nasıl hizmet eder?

TA, kripto para birimlerine yatırım yapmadan ilkin geçmiş piyasa eğilimlerinin ve fiyat hareketlerinin analizini anlatım eder. FA, dijital varlıkların değerini etkileyebilecek bütün toplumsal, ekonomik ve politik faktörlerin değerlendirilmesini ifade eder. Herhangi bir piyasa analizinin, değişik emek verme prosedürlerine ve gerekli göstergelere sahip olan her iki analizi de içermesi esastır.

Kripto pazarında Temel Analiz (FA) nedir?

Dijital varlıklar alanında FA, gelecekteki potansiyelin geçmiş performanstan daha fazlasına dayanması gerektiği anlayışı üzerinde çalışır. Piyasayı etkileyebilecek hem mikroekonomik hem de makroekonomik koşulları dikkate alır.

Dolayısıyla, FA’nın dış faktörlerin dijital varlıkların performansını iyi mi etkileyebileceğini belirlemeye çalıştığı düşünülebilir. Bu düşünceler, projelerin liderliği yada likidite ve hacim gibi daha az somut ve daha niteliksel yönlere odaklanır.

Genel olarak FA, aktif adresleri ve hash oranını içeren zincir üstü metrikler; whitepaper, ekip ve rakipleri içeren proje metrikleri; likidite ve hacim yada tedarik mekanizmalarını içeren finansal metrikler benzer biçimde hususları inceler.

Bu tür bir analize dayanarak FA, gelecekte bir tokenin mi yoksa projenin mi daha değerli hale geleceği gibi birtakım soruları ele alabilir.

Kripto pazarında Teknik Analiz (TA) nedir?

TA, dijital varlıkların fiyat hareketlerini ve tecim hacmini belirleyebilecek sayıların ve istatistiklerin analizini ihtiva eder. Yatırımcılar, dijital varlıkların yatırım yapmaya değer olup olmadığını belirlemek için geçmiş piyasa eğilimlerini ve fiyat hareketlerini belirler.

Önceki piyasa eğilimleri ve fiyat hareketleri TA için mühim bilgilerdir. Teknik analistler, dijital varlıkların geçmiş eğilimlerini belirlemek için çizelgeleri, grafikleri ve matematiksel denklemleri kullanmakta ustadır. TA’nın altında yatan temel faraziye, bir varlığın fiyatındaki dalgalanmaların rastgele olmadığı ve genellikle vakit arasında tanımlanabilir eğilimlere dönüştüğüdür.

Teknik analistler, grafiklere ve tarihsel fiyat hareketlerine dayalı olarak piyasa eğilimlerini belirlemek için muhtelif göstergeler kullanır. Sayısız TA göstergesi içinde rahat hareketli averajlar (SMA), Relatif Güç Endeksi (RSI), Bollinger Bantları (BB) en yaygın kullanılan ve iyi bilinen örneklerdir.

FA ya da TA? Yatırımcılar hangisini kullanmalı?

TA, geçmiş trendlere ve fiyatlara baktığından, Bitcoin benzer biçimde uzun bir geçmişi olan varlıkları yada projeleri incelemek için kullanılabilir. Buna karşılık, yalnızca birkaç yıl yada daha kısa bir süredir var olan projeler, tarihsel bilgilerden yoksundur ve bu yüzden teknik analiz için pek uygun değildir. Bu durumda FA, projelerin geliştiricileri hakkındaki, iyi bir geçmişe haiz olup olmadıkları, emin ve değerli yatırımlar yapıp yapmadıkları ile alakalı içgörü sağlayabildiği için tercih edilebilir.

FA mevzusunda yatırımcıların iyi bir iş çıkarması için kripto para piyasası uzmanı olmaları gerekmez. Dijital varlık geliştiricileri, bir FA stratejisini izleyen yatırımcılara hitap etmek için çoğu zaman temel bilgilerini ve finansal verilerini internette halka aleni şekilde sunarlar.

TA mevzusunda ise, analistlerin yatırım eğitimi ve deneyimine sahip olmasını gerektirir. Teknik analistler denklemleri, çizelgeleri ve grafikleri çözümleme etmek zorunda olduklarından, piyasa eğilimlerini ve ayrıca düşen ve yükselen kripto para birimi değerlerini ayırt etmek için yüksek düzeyde matematiksel bilgiye gereksinim duyarlar.

TA’nın temel önermelerinden biri, piyasa fiyatlarının zaten bütün temel faktörleri yansıtmasıdır. Ancak, ağırlıklı olarak tarihsel fiyat verilerine odaklanan TA yaklaşımının aksine, FA nitel faktörlere daha fazla vurgu icra eden daha geniş bir inceleme stratejisi benimser. Bu nedenle, birçok yatırımcı en doğru içgörüye ulaşmak için her iki yöntemin kombinasyonunu kullanıyor.

 

Yasal Uyarı

Burada yer edinen yatırım malumat, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri içinde imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer edinen yorum ve öneriler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer edinen bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize müsait sonuçlar doğurmayabilir.

 

Huobi Global

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın