İbrahim Turhan: Faiz karşıtı hükümet ürem harcamalarını yüzde 72 artıracak: 2022

Merhaba, 

2023 seçimine aylar kala Türkiye’nin en önemli problemlerinden biri iktisat. İktidarın 2023 yılı için öngördüğü bütçeyi yorumlayan Gelecek Partili ekonomist İbrahim Turhan, ”Lafa bakarsanız faize karşı olan hükümet bütçeden yapacağı faiz harcamalarını ne kadar artıracak? Yüzde 72.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’yle ilgili bilgilendirme toplantısında, “2023 senesinde bütçe giderlerinin 4 trilyon 470 milyar lira, bütçe gelirlerinin 3 trilyon 810 milyar lira olacağı öngörülmektedir. Ekonomimizin 2023’te de üretim ve istek yönüyle dengeli bir manzara sergilemesi ve yüzde 5 büyümesi beklenmektedir” açıklamasını yapmış oldu.

Gelecek Partili İbrahim Turhan, 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’ni yorumladı. Hesaplarına göre 2023’te bütçenin bütçe 660 milyar aleni vereceğini öngören İbrahim Turhan, ”Lafa bakarsanız faize karşı olan hükümet bütçeden yapacağı ürem masraflarını ne kadar artıracak? Yüzde 72.” dedi.

Ekonomist İbrahim Turhan’ın paylaşımı şöyleki:

”Hükümetlerin tercihlerini, propaganda amaçlı sözlerden ziyade Merkezî Yönetim Bütçesi üzerinden okumak daha sağlıklıdır. 2023 yılı bütçesini bu yılın ödenekleri ile karşılaştırdığımızda acaba hükümet hangi kalemlerde ne kadar artış öngörmüş? Somutlaşan gerçek tercihleri iyi mi?

2023’te hükümet yaklaşık 4,5 trilyon TL masraf yapmak istiyor. Bunları karşılamaya yönelik ürettiğimiz her 100 TL ulusal gelirin 17,5 lirasını vergi olarak 6,8 lirasını sosyal fon olarak elimizden alacak. Yuvarlak hesap 4 lokmamızdan 1’i onların. Yine de bütçe 660 milyar açık veriyor

Kamu çalışanlarına yapacağı ödemeler yüzde 53,8 artıyor. Sosyal güvenlik için yapmayı organize ettiği harcamaları da (çalışanlar için ödediği primler vs.) yüzde 57,6 oranında artıracak.
Lafa bakarsanız faize karşı olan hükümet bütçeden yapacağı ürem masraflarını ne kadar artıracak? Yüzde 72.

Hükümet; toplumsal yardımlar için 258 milyar, üretim-yatırım-istihdam yaratacak gerçek sektör desteği için 145 milyar, ziraat için 143 milyar masraf yapmak niyetinde. Faiz için bütçeye koyduğu ödenek ise 566 milyar TL. Bunların toplamından 20 milyar daha fazla.

Gel de Ziya Paşa’yı anma… Ayinesi iştir ferdin söze bakılmaz, Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde. Faizi emirle düşürmek için 2021 Eylül’den beri ekonominin canına okuyan iktidarın eseri bu işte… Umarım hâlâ bir yerlerde aklıselim namına bir şeyler kalmıştır.”

 

 

karar.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın