IEA küresel petrol talebi tahminini revize etti: 2022

Merhaba, 

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) enerji üretiminde naturel gazdan petrole geçişlerinde etkisiyle küresel petrol talebinin artmakta olduğuna işaret ederek 2022 yılı için küresel petrol talebi gelişme beklentisini yükseltti.

IEA bugün yayınladığı Ağustos 2022 Petrol Piyasası Raporu‘nda 2022 yılı küresel petrol talebi büyüme tahminin 380 bin varil/gün artırarak 2,1 milyon varil/güne çıkardı.

Ancak enerji üretiminde petrol kullanımının artmasının öteki sektörlerde petrol talebindeki zayıflığı maskelediğini korumak için çaba sarfeden IEA, 2022 ilk çeyrekte 5,1 milyon varil/gün olan küresel petrol talebi artışının dördüncü çeyrekte 100 bin varil/günün altına ineceğini belirtti.

IEA, küresel petrol talebinin 2022’de 99,7 milyon varil/gün ve 2023 senesinde 101,8 milyon varil/gün olacağını öngördü.

Küresel petrol arzının Temmuz’da pandemi öncesindeki 100,5 milyon varil/güne ulaştığını belirten IEA, OPEC+’nın üretiminin 530 bin varil/gün, OPEC+ dışı üretiminde 870 bin varil/gün yükseldiğine dikkat çekti. IEA, küresel petrol arzının sene sonuna kadar 1 milyon varil/gün daha artacağını tahmin etti.

Rusya‘nın petrol üretimi için tahminini yükselten IEA, Kuzey Amerika için üretim beklentilerini işe aşağı çekti.

Rusya’nın yıl başında 8 milyon varil/gün olan petrol ihracatının Temmuz’da 7,4 milyon varil/güne gerilediğini belirten IEA, Temmuz’da ihracatın bir önceki aya bakılırsa sadece 115 bin varil/gün azaldığına dikkat çekti. Rusya’nın Amerika, İngiltere, AB, Japonya ve Güney Kore’ye ihracatının Ukrayna’daki savaşın başından bu yana yaklaşık 2,2 milyon varil/gün azaldığını aktaran IEA, Rusya’nın bu ihracatın üçte ikisini başka piyasalara yönlendirdiğini altını çizdi.

Rusya’nın Haziran’da 21 milyar dolar olan petrol ihracat geliri, hem azalan hacmin bununla beraber düşen fiyatların etkisiyle Temmuz’dea 19 milyar dolara geriledi.

 

 

foreks.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın