İfade özgürlüğünde bugün: Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar tutuklandı: 2022

Merhaba, 

‘Türk Milletini açıkca aşağılama’ suçundan gözaltına alınan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar bu sabah adliyeye sevk edildi. İfadesinde “Karadenizli olarak Türk toplumuna hakaret edecek karakterde değilim” diyen Kolivar tutuklandı.

Bir televizyon programında dediği sözler nedeniyle “Türk milletini alenen aşağılamak” suçundan gözaltına alınan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü’ndeki ifade işlemlerinin peşinden sevk edildiği adliyede tutuklandı.

‘BİR KARADENİZLİ OLARAK TÜRK TOPLUMUNA HAKARET EDECEK KARAKTERDE DEĞİLİM’ DEDİ

Kolivar, emniyetteki ifadesinde, sözlerinin genelleme olduğunu ve yanlış anlaşıldığını söyledi ve “Bir Karadenizli olarak Türk toplumuna hakaret edecek karakterde değilim” dedi.

DHA’nın aktardığına göre Kolivar ifadesinde şunları söylemiş oldu:

“Benim merkezi hükümetle herhangi bir sorunum yoktur. Benim sorunum ilçe belediyeleriyle. İlçe belediyeleri ruhsatsız fırınlara izin veriyor. Ben ‘Ekmek aptal toplumların temel besin maddesidir’ derken, ekmeğin sağlığa zararlı bulunduğunu bahsetmek istedim. Ekmeğin fazla tüketilmesi halinde insanlara zarar vereceği yönündedir. Benim sözlerimde kesinlikle Türk toplumu hedef alınmamıştır. İfadelerim toplumca yanlış anlaşılmıştır. Sözlerimde genelleme yaptım. Bir Karadenizli olarak Türk toplumuna hakaret edecek karakterde değilim.”

CİHAN KOLİVAR NE DEMİŞTİ?

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, “Ekmeği temel gıda maddesi saymıyorum. Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir” demişti.

Kolivar ayrıca, “Bizim topluluk ekmekle doyduğu için böyle 20 yıl başına yöneticiler duruyor” ifadelerini kullanmıştı.

ÖMER ÇELİK, ‘NEFRET SÖYLEMİ, EKMEĞİ AŞAĞILIYOR’ DEDİ

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar’ın laflarıyla alakalı sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar’ın lafları nefret söylemidir. Milletimizi ve ekmeği aşağılayan açıklamaları hadsizliktir. Bu şahsın milletimizi ve ekmeği aşağılamanın yanı sıra husumet siyasetinin elamanı bulunduğunu belli eden açıklamaları ise başlı başına nefret siyasetidir.” ifadesini kullandı.

TCK 301 NE İÇERİYOR?

Kolivar’ın gözaltına alınmasına temel oluşturan Türk Ceza Kanunu’nun 301/1 maddesi “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını açıkca aşağılama” suçunu yer alıyor.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın