İhracaat işlemleri dijitalleşiyor…: 2022

Merhaba, 

Türkiye’de ihracatın dijitalleşmesini ve blockchain altyapısı üstünden yönetilebilmesini amaçlayan “İhracat Sürecinin Blockchain Teknolojisi ile (Ülke İçinde) Uçtan Uca Tasarımı” projesinde birinci faz emekleri sonlanmış oldu.

Geçen sene 6 Aralık’ta başlatılan projenin ilk faz emek harcamaları, bu sene 8 Mart’ta açılış toplantısıyla tanıtılmıştı.

Konvansiyonel ihracat süreçlerinin Türkiye sınırları arasında kalan kısmının blockchain teknolojisiyle yeniden tasarlanmasına ilişkin çalışmaların yürütüldüğü ilk fazda, işlemlerin saydam bir halde takip edilebilmesi, kağıtsız ticaretin hayata geçirilmesi, belirli muamele basamaklarının otomasyonu ve aracı kurumların kaldırılabilmesi gibi proje başında ortaya konan hedeflerin tümü gerçekleştirildi.

İlk fazda ayrıca ihracat süreçlerindeki ihracatçı, gümrük müşaviri, nakliye şirketi, banka, sigorta firması ve kamu kurumları şeklinde paydaşların şeffaflık ve güven içinde işlem yapabilecekleri bir ekosistemin blockchain ile olası olduğu kararına ulaşıldı.

İşlem basamaklarını azaltarak süreçlere hız kazandıracak ve ihracat işlemlerinin maliyetlerini düşürecek uygulamaların analiz edilmiş olduğu ilk fazda, kağıt kullanımı ve belge transferi için lüzumlu kaynak kullanımının ortadan kaldırılması ile çevresel sürdürülebilirliğin ve yeşil dönüşümün hissedar kurumlarca benimsenebileceği görüldü.

Aynı zamanda paydaşların, sistem üzerindeki işlemlerden neredeyse eş zamanlı haberdar olması sağlanarak bilgi paylaşım yöntemlerinin çeşitliliğinden doğmuş gecikmelerin önüne geçilebileceği anlaşıldı.

Proje yıl sonucunda tamamlanacak

Hazine ve Maliye Bakanlığının finansmanıyla, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Ticaret Bakanlığı tarafınca geliştirilen projenin “Birinci Faz Kapanış Toplantısı” 28 Temmuz’da yapılacak.

İkinci fazında, “Basitleştirilmiş Gümrük Beyannamesi” ile ihracat sürecinin çözümleme edileceği proje, 2022 sonu itibarıyla tamamlanacak.

Kaynak: TRTHaber.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın