İkinci el otomobil pazarında daralma hızlandı: 2022

Merhaba, 

Krediye erişimde zorluklar ve fiyat artışları sebebiyle ikinci el araba ve hafif ticari araç pazarında satışlar, temmuzdan sonra ağustosta da daraldı.

EBS Danışmanlık’ın hazırladığı rapora nazaran; Ağustos ayında ikinci el otomobil ve hafif ticari vasıta satışları geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 10,72 düşüşle 618 bin 720 adette kaldı. Ağustos ayında ikinci el araba satışlarında daralma senelik bazda yüzde 13’e yaklaşarak yaklaşık 478 bin adet olarak gerçekleşti. Böylece ocak-ağustos döneminde ise ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satışları senelik bazda yüzde 19,75 artarak yaklaşık 5 milyon 176 bin adet olarak gerçekleşti.

Dünya Gazetesi’ne konuşan ikinci el sektörü temsilcileri, eylülde de pazarın fena gittiğini dile getirirken, satışlardaki düşüşün mühim bir nedeninin tüketicinin ÖTV indirimine yönelik beklentisi olduğunu söyledi. Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu, “Pazardaki durgunluk devam ediyor. Eylül ayı verilerinin de ağustos ayıyla paralel olacağını öngörüyoruz. Tüketicinin krediye ulaşımda yaşamış olduğu zorluklar ve ÖTV matrahlarında güncelleme beklentisi satışlardaki bu durgunluğun ana nedenlerini oluşturuyor” dedi.

Otomerkezi.Net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, stokçuluğa karşı getirilen kararla ilgili şunları söylemiş oldu: “6 bin kilometre/ altı ay şartı ile pazarı manipüle eden ve stokçuluk yapanların önünü kesilmesi hedeflense de, bireyleri kapsamayışı, cezai yaptırımın caydırıcı olmayışı ve maalesef Ağustos ayı sonu itibariyle elimizde olan verilere göre, 354 bin adetlik sıfır vasıta satışının olduğu atmosferde pozitif bir tesir yaratmakta ehil olmadı”.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın