İkinci konuta vergiye kim mani oldu? TOKİ ucuz konutları hayal mi?: 2022

Merhaba, 

Yeniçağ Gazetesi yazarı Remzi Özdemir, ikinci ve üzeri mesken sahiplerine Maliye tarafınca getirilecek olan vergiye engel olunduğunu iddia etti.

Konut sahibi olmak Türkiye’de artık nerede ise imkânsız hale geldi. Sadece İstanbul, Ankara ve İzmir benzer biçimde büyük şehirlerde değil, aynı zamanda minik şehirlerde bile 3 milyon liraya ev satılıyor.

Asgari ücretin 5 bin 500 lira olduğu bir ülkede ev fiyatlarının 3 milyon olması düzgüsel mi?

Elbette düzgüsel değil.

Bunun düzgüsel olmadığını gören, Hazine ve Maliye Bakanlığı bir müddet ilkin bir çalışma yapmış.

Bu çalışmaya ne oldu onu anlatacağım.

Yaklaşık 1 yıl ilkin Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın mesken sahipliğinin tabana yapılması ve hem de fiyatlarının kontrolü amacıyla bir emek verme başlattığı yolunda bilgi aldım.

Vergi uzmanları tarafınca hazırlanan bu çalışmada birden fazla konutu olanlardan kademeli vergi alınması öngörülüyordu. Çalışmaya bakılırsa, 2.Konutu olanlardan az miktarda 3 ve üstü olanlardan ise daha yüksek vergi alınacaktı.

Ancak bu emek harcama  geçtiğimiz ay  ilginç bir el tarafından çöpe attırıldı.

Çalışmanın hayata geçirilmesi beklenirken aniden iptal edilmesi emrinin kimin verdiği bilinmiyor.  Ancak bu vergiye özellikle birtakım milletvekillerinin ve bürokratların karşı çıktığı biliniyor.  Karşı çıkanlar içinde birtakım belediyelerinde bulunmuş olduğu  iddialar içinde.

Bana gore, çöpe atılma sebebi Türkiye’de son 10 yılda yoktan mevcud konut serveti.

Özellikle büyük projelerden 10-20 dairelik ilginç satın almalar.

Ünlü bir inşaat şirketinin İstanbul’da havalimanı yolunda yaptığı markalı konut inşaatının ilk müşterileri hep belirli kişiler. Daha lansmana bile girmeden projenin 100’e yakın dairesi blok olarak satın alınıyor.

Tabii ki bu kişiler kim bilemeyiz. Ancak bu kişilerin kimler olabileceği az fazlaca tahmin ediliyor.

Bu nedenle Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu vergi emek vermesi çöpe attırılmış.

TOKİ NE YAPACAK?

Seçimlere aylar kala siyasi iktidar bir konut projesi hazırladı. 81 ilde dar gelirler için TOKİ evler yapacak.

2 hafta ilkin bu proje ile alakalı Cumhurbaşkanı’nın kabine toplantısı sonrası izahat yapması bekleniyordu. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan bu açıklamayı yaptı ama hiç bir teferruat vermedi.

Büyük bir hayal kırıklığı oldu. Oysa Türkiye genelinde milyonlarca insan bu açıklamayı bekliyordu. Erdoğan bunun detayının ileriki bir tarihte verileceğini söylemiş oldu.

Olayın arkasında ise TOKİ’nin elinde bu şekilde bir projenin olmaması gösteriliyor.

Bazı illerde bu mevzuda çalışma daha bir hafta önce başladı. En mühim sorun arsa. Çok ciddi bir sıkıntı yada ziraat arazileri bozulup proje yapılacak yahut şehrin oldukça haricinde.

Yani daha hiçbir etüt yapılmadan yapılmış bir açıklama olduğu iddia ediliyor. Yine iddialara nazaran, bu projenin inşaat aşamasına gelmesi en az 1-2 sene alabilecek.

Kısacası AKP kendi eliyle yarattığı mesken canavarı artık hiçbir suretle kontrol edilemiyor.

Konut Türkiye’nin enflasyon kadar mühim bir problemi olmaya devam edecek.

Para Medya

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın