İMSAD: ‘Bileşik Endeks 0,97 puan düştü…’: 2022

Merhaba, 

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, eylülde sınırlı ölçüde geriledi. Yüksek sezon devam etmesine rağmen geçen ay görülen durağanlık eylül ayında daha çok hissedildi. Özellikle iç pazardaki erken zayıflama dikkat çekerken, üretim beklentileri, iç ve dış talepteki düşüşe rağmen iyimser kaldı. Güven Endeksi, kırılgan yapısı ile yeni yılın ikinci yarısında kademeli zayıflama eğilimini sürdürüyor.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafınca hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi eylül ayı neticeleri belirtildi. İnşaat sektöründe yüksek sürem devam ederken iç pazardaki yavaşlama ve dış pazarlardaki zayıflamanın etkisiyle inşaat malzemeleri sanayisinde geçen ay görülen durağanlık eylül ayında daha fazla hissedildi.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi eylül ayında sınırlı ölçüde geriledi. Bu dönemde faaliyetlerde düşüş yaşanırken güven ve beklentilerdeki kilo verme da sürdü. İç ve dış talepteki yavaşlama ile faaliyetlerdeki düşüş, güven ve beklentileri sınırladı.

Pandemi sonrası yaşadığı toparlanmayı son beş ayda önemli seviyede iade eden İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, eylül ayında bir önceki aya nazaran 0,97 puanlık kayıpla 70,42 puana geriledi. Sektörde yüksek mevsimin sonuna yaklaşılmasına rağmen endekste mevsimsel düşüşün etkileri erken hissedildi.

Son çeyreğe girilirken iç ve dış talepteki yavaşlama, ekonomiye ilişkin riskler ve finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar göz önünde bulundurulduğunda Bileşik Endeks’teki zayıflığın sürmesi umut ediliyor.

İç pazardaki erken kilo verme dikkate kıymet

Ağustos ayında sabit kalan inşaat malzemeleri sanayi faaliyetleri, eylül ayında zayıflayarak sınırlı düşüş kaydetti. Yüksek mevsimin nihayetinde görülen iç pazardaki dikkat çekici yavaşlama, faaliyetlerde kilo vermeye yol açtı. Dış pazarlardaki sınırı olan yavaşlama, finansman sıkıntıları ile yüksek maliyetler de faaliyetlerin zayıflamasında etkili oldu.

Faaliyet Endeksi, eylül ayında bir önceki aya göre 0,4 puan düşüş gösterdi. Geleneksel yüksek sezondan çıkış, içeride belirgin bir yavaşlama ve durağanlaşmaya neden oldu. Yurtiçi satışlar bu zamanda sınırlı ölçüde gerilerken alt faaliyet gruplarında farklı eğilimler ortaya çıktı.

Ağustos ayındaki sınırı olan artış sonrası eylül ayında üretimde belirgin bir düşüş gerçekleşti. İhracat ise sınırı olan artış gösterdi.

Güven Endeksi duyarlı ve sıska kalmaya devam ediyor

Güven Endeksi, içeride faaliyetlerde yaşanmış olan kayıp sebebiyle eylül ayında da düşüş kaydederek bir önceki aya gore 0,85 puan azaldı. Kırılgan yapısı ile Güven Endeksi, yeni yılın ikinci yarısında kademeli bir kilo verme eğilimi gösteriyor. Bu dönemde dış pazarlardaki yavaşlama ile içeride yüksek enflasyon ve finansmana erişimde yaşanan ekonomik unsurlar, itimatı zayıflatan etkenler olarak öne çıktı. İhracat pazarlarındaki yavaşlama ise güven üstünde henüz sınırı olan etki gösterdi.

Türkiye ekonomisine ilişik güven seviyesi sınırlı seviyede gerilerken inşaat sektöründe ve inşaat malzemeleri sanayisinde itimat, sınırı olan düşüşler kaydetti. Eylül ayında yurt içi ve ihracat pazarlarında güven sınırı olan seviyede geriledi.

Yılın son çeyreğine girilirken kırılgan ve zayıflığını korumuş olan itimat seviyesini, pazarlardaki yavaşlama, finansmana erişimde yaşanmış olan sıkıntılar, jeopolitik riskler ve Türkiye’nin kredi notundaki düşüşler gibi birçok etkili sınırlıyor.

Üretim beklentilerinde iyimserlik korundu

Ekonomiye ilişik alt göstergeler gerilerken, sektöre ilişkin göstergelerden iç ve dış siparişlerdeki düşüşlerin sürmesi beklentileri zayıflattı. Beklenti Endeksi son beş aylık düşüş eğilimini koruyarak eylül ayında bir önceki aya nazaran 1 puan geriledi. Yüksek sezonda sona yaklaşılması da beklentilerdeki kayıpta etken oldu.

Yüksek maliyetler ve enflasyon ile finansmana erişimdeki zorluklar, Türkiye ekonomisine ilişkin beklentileri zayıflatıyor.

Eylülde önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişler azalırken yüksek maliyetler ve finansman zorlukları iç pazar siparişlerini sınırladı. Önümüzdeki üç aya ilişik alınan ihracat siparişleri Eylül ayında da geriledi. Bu dönemde ihracat pazarlarındaki yavaşlama daha bariz hissedilirken önümüzdeki üç aya ait üretim beklentisi sınırlı ölçüde arttı. Üretim beklentileri, iç ve dış talepteki düşüşe rağmen iyimser kaldı.

İç ve dış talepteki yavaşlama ile faaliyetlerdeki durağanlık, önümüzdeki aylara ait beklentileri eylül ayında zayıflattı. İhracat pazarlarına ve iç pazara yönelik yılın geri kalanına ilişik beklentiler ise yavaşlamanın süreceğini işaret ediyor.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın