İMSAD: Güçlü pazarlardan olan Euro Bölgesi’ndeki gelişmeler, ihracatı iki yönlü etkileyecek: 2022

Merhaba, 

Türkiye İMSAD yapı sektörü ve iktisat çevreleri tarafınca dikkatle izlenen Aylık Sektör Raporu’nun temmuz ayı sonuçlarını açıkladı. Raporda inşaat malzemelerine yönelik iç talebin mayıs ayında zayıfladığı, dış talepte de yavaşlama işaretlerinin gelmeye başladığı açıklandı. Rapora göre kuvvetli pazarlardan olan Euro Bölgesi’ndeki gelişmelerin, Türkiye’nin inşaat malzemeleri ihracatını iki yönlü olarak etkilemesi bekleniyor.

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İMSAD tarafınca hazırlanan Aylık Sektör Raporu’nun temmuz ayı sonuçlarını açıkladı. Raporda, inşaat malzemeleri sanayi üretiminin 2022 yılı ilk çeyreğinde yüzde 4,4 artış gösterdiği, ocak ayında enerji kesintileri nedeniyle üretim artışının yüzde 0,1 olduğu, şubat ayında yüzde 8,3’e hızla yükseldiği ve mart ayında yüzde 4,8’e gerilediği; ikinci çeyreğin ilk ayı olan nisanda da yüzde 2,8 olduğu hatırlatıldı. Raporda şu tespitler yer aldı:

İnşaat malzemeleri endüstri üretimi hız kesmeye devam ederek mayısta geçen yılın mayıs ayına nazaran ancak yüzde 0,5 arttı. Mayıs ayında bayram tatilleri nedeniyle emek verme gün sayısındaki azalmaya bağlı olarak üretim artışında da yavaşlama gerçekleşti. Böylece yılın ilk beş aylık döneminde üretim geçen senenin ilk beş ayına gore yüzde 3,5 arttı. İnşaat malzemelerine yönelik iç istek mayıs ayında zayıflarken dış talepte de yavaşlama işaretleri gelmeye başladı.

2022 senesinde bazı alt sektörlerde üretim artışları olurken, birtakım alt sektörde ise üretimde gerilemeler yaşandı. Yılın ilk beş ayında 12 alt sektörde üretim geçen yıla gore artarken, 10 alt sektörde üretim düştü. İlk beş ayda en yüksek üretim artışı yüzde 32,5 ile seramik kaplama malzemelerinde, yüzde 23,4 ile birleştirilmiş parke ve yer döşemelerinde ve yüzde 22,6 ile seramik esenlik gereçlerinde gerçekleşti. Demir çelikten çubuk ve profiller üretimi yüzde 15,7 ve plastik inşaat malzemeleri üretimi 22 oranında terfi etti. Buna rağmen aynı dönemde tuğla ve kiremit üretiminde yüzde 18,5, demir çelik radyatörler üretiminde yüzde 11,4 ve yalıtımlı kablolar üretiminde ise yüzde 5,7 düşüş kaydedildi.

Euro Bölgesi’nde inşaat sektöründeki gerileme üçüncü ayına girdi

Dünya genelinde tüm pazarlara ihracat meydana getiren Türkiye inşaat malzemeleri sanayisinin öncelikli pazarını Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi oluşturuyor. Küresel ekonomide ve Avrupa’da etken olan genel yavaşlama-resesyon endişesinin, inşaat faaliyetlerini negatif etkilendiği gözleniyor. Türkiye’nin inşaat malzemeleri ihracatında senenin ikinci yarısındaki performansında, bu pazarlardaki inşaat faaliyetlerinin seyri ve inşaat malzemelerine yönelik talep belirleyici olacak.

20 aylık aranın peşinden mayıs ayında ilk defa küçülmeye işaret eden Euro Bölgesi İnşaat Faaliyetleri Endeksi, haziran ve temmuz aylarında bu eğilimini sürdürerek şubat ayından bu yana en hızlı düşüşünü kaydetti. Haziran ayında 47 puan olan endeks, temmuz ayında 45,7’ye geriledi. Euro Bölgesi’nde inşaat faaliyetlerinde hızlanan küçülme eğiliminin ana nedenlerini, beklentilerdeki deforme ve talepteki küçülme oluşturdu. Maliyet artışları ile arz ve tedarik sıkıntılarının tesirleri giderek azalırken, hem girdi aynı zamanda çıktı fiyatlarındaki artış da yavaşladı.

Bölgede alt sektörler itibarıyla ticari bina ve yapı inşaatlarında daha yüksek bir daralma gerçekleşti. Konut inşaat faaliyetlerindeki daralma daha sınırı olan kalırken, alt yapı ile mühendislik faaliyetlerinde ise gelişme mühim ölçüde yavaşladı.

Öte yandan Euro Bölgesi genelinde inşaat sektöründe alınan yeni iş siparişlerinde önemli bir daralma yaşandı. Siparişlerdeki daralma hem konut aynı zamanda ticari binalar tarafında etkili oldu. Yılın ikinci yarısında inşaat sektöründe genel bir küçülme planlanıyor. Bu beklentiye bağlı olarak inşaat malzemeleri sanayisinin almış olduğu yeni siparişlerde de küçülme başladı.

İngiltere’de inşaat faaliyetleri 2021 Ocak ayından beri ilk defa daraldı

Türkiye’nin Avrupa’da en önemli inşaat malzemeleri ihracat pazarlarından önde gelen İngiltere’de inşaat faaliyetleri temmuz ayında, 2021 yılı ocak ayından bu yana ilk kez geriledi.

Alt sektörler itibarıyla mesken inşaat faaliyetlerinde ve mühendislik-müşavirlik-mimarlık hizmetlerinde küçülme yaşandı. Konut finansman ürem oranlarındaki yükselme, konut fiyatlarına ve talebine ait endişeler, konut inşaat faaliyetlerinin gerilemesine niçin oldu. Buna rağmen ticari binaların inşaatlarında büyüme yavaşlayarak da olsa sürüyor.

İngiltere’de alınan yeni iş siparişlerindeki düşüş inşaat sektöründe küçülmenin yılın ikinci yarısında da devam edeceğini gösteriyor. Öte yandan yüksek inşaat maliyetlerinin, emtia ve buna bağlı araç-gereç fiyatlarındaki düşüşlerle beraber azalması planlanıyor.

Türkiye’nin inşaat malzemeleri ihracatı iki yönlü etkilenecek

Euro Bölgesi’nde ve İngiltere’de inşaat faaliyetlerinde ve inşaat malzemeleri talebinde yaşanmaya başlanan daralma, Türkiye’nin inşaat malzemeleri ihracatını da sınırlayacak şeklinde görünüyor. Ancak Avrupa genelinde uygulanacak olan enerji ve doğalgaz tasarrufları ile birçok enerji yoğun inşaat malzemesi üreticisinin de kısıtlamalara doğal olarak kalabileceği belirtiliyor. Buna bağlı olarak yaşanacak üretim kayıplarının Türkiye’den yapılacak ilave tedarik ile karşılanması kuvvetli bir seçenek. Böyle bir durumda Avrupa’ya yönelik inşaat malzemeleri ihracatında Türkiye’nin muhtemel kayıplarının minimum seviyede kalabileceği öngörülüyor.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın