İnfo Yatırım’dan Haftalık Makro Bülten; ’28 Temmuz’da III. Enflasyon Raporu Yayımlanacak…’: 2022

Merhaba, 

TCMB III. Enflasyon Raporu 28 Temmuz’da TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun sunumuyla gerçekleşecek. 28 Nisan’da gerçekleşen II. Enflasyon Raporu’nda 2022 yıl sonu enflasyon tahmini %42,80, besin enflasyonu tahmini ise %49,00 olarak açıklanmıştı. Haziran ayı itibariyle yurt arasında enflasyon %78,62, besin enflasyonu ise %93,93. Temmuz ayı TCMB Piyasa katılımcıları anketinde ise sene sonu enflasyon tahmini %69,94. Burada TCMB tarafınca açıklanan II. Enflasyon raporu yıl sonu tahminin iyimser kaldığını düşünüyoruz. Yurt içinde her ne kadar enflasyonla mücadele kapsamında gıda KDV’lerinin %1’e indirilip, enerji tarafı sübvanse edilse de küreseldeki özellikle coronavirüs pandemisi ardından Rusya – Ukrayna savaşının etkileri ile enerji, tedarik ve besin krizinin artarak devam etmesi enflasyonun yukarı yönlü seyrini hızlandırdı.

Diğer yandan kur yanındaki yükselişin devam etmesi ve bugün itibariyle kurun 2022 yılının en yüksek seviyesini görerek 17,74’ün üstüne çıkması enflasyonu yukarı yönlü tetikleyecek unsurlardan. Enflasyonla alakalı olarak siyasilerden gelen açıklamalara bakıldığında aşağı yönlü seyrin 2023 yılı Şubat – Mart aylarında olmasının beklendiğinin açıklanmasını da göz önüne alırsak III. Enflasyon Raporu’nda sene sonu enflasyon tahminini %60’ın üstüne revize edilmesini bekliyoruz.

Amerika Resesyona Girecek Mi?

26 – 27 Temmuz’da Fed Toplantıları gerçekleşecek. Piyasalar Fed’den 27 Temmuz’da 75 baz puanlık ürem artışı bekliyor. Ancak %9,1 olarak açıklanan Haziran ayı enflasyonu peşinden yapılabilecek 100 baz puanlık faiz artışı da sürpriz olmayacaktır. Bardağın dolu tarafına bakarsak çekirdek enflasyonun geri çekilmesi ile en kötünün geride kaldığını düşünenler de var. Fed’in geçen ay masada olmadığını söylediği 75 baz puanlık ürem artırımını yapması resesyon endişelerini tırmandırmıştı. Sadece resesyon değil, yukarı yönlü enflasyonun devam etmesi ile stagflasyon konuşmaları da azar azar konuşulmaya başlandı. Fed’in sözlü yönlendirmesinde geçen ay erken konuşup sınıfta kalması hemen sonra Fed tarafınca bu ay yapılacak açıklamalar güven tazelemek açısından mühim olacak. Ancak bilinen tek konum Fed minimum 50, en oldukça 75 baz puan faiz artırımı yapacak. Fed’in faiz artırımları ile dolar değer kazanmıştır. Dolar endeksinin yukarı yönlü seyri ile dolara olan talep arttı. Resesyon endişeleri riskli varlıklardan çıkışları hızlandırdı. 2022 yılı birinci çeyreğinde %1,6 daralan Amerika ekonomisi 28 Temmuz’da açıklanacak yılın ikinci çeyreğinde de daralmaya işaret ederse piyasalarda satış baskısı artabilir. Ancak büyüme verisinin yukarı yönlü olması durumunun piyasaları kısa da olsa rahatlatacağını düşünüyoruz.

Bilanço Dönemi Başlıyor

2022 yılı ikinci çeyrek finansalları 26 Temmuz’da başlayacak. Enflasyon tesiri ile geçen çeyrekten daha güçlü bilanço süreci bekliyoruz. Bilanço dönemi ile beraber BİST100’de yükseliş trendinin devam etmesini beklemekteyiz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer edinen yatırım malumat, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile satın alan arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer edinen yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, ancak burada yer edinen bilgilere dayanılarak yatırım sonucu verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İnfo Yatırım

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın