ING: Euro Bölgesi Bileşik PMI temmuz ayında 50’nin dibine gerileyerek resesyon endişelerini doğruladı: 2022

Merhaba, 

Bileşik PMI’ın 52’den 49,4’e keskin bir biçimde gerilemesi, resesyonist baskıların Euro Bölgesi ekonomisinde daha yaygın hale geldiğini gösteriyor. Avrupa Merkez Bankası için bu, bu sene toplamda ancak 50 baz puan daha artıracağı görüşümüzü doğrulamakta.

Dün, ECB’nin faiz oranlarını 50 baz puan artırmasıyla Euro Bölgesi’ndeki olumsuz oranların sonu geldi. Açıklamada, ECB, bunu başardıktan sonra, ileriye doğru ilerlemenin tamamen veriye bağlı olacağını ve aylık bazda oranın ne kadar artırılması icap ettiğini belirleyeceğini kabul etti.

ECB’nin veriye bağımlı yaklaşımının ilk gününde, veriler mükemmel görünmüyor. Euro Bölgesi sentetik PMI, haziran ayında 52 olan seviyesinden Temmuz ayında 49,4’e geriledi. Bu, daralmaya işaret ediyor. Bu, Euro Bölgesi’nin (sığ) bir durgunluğa doğru hızla ilerlemesi beklentimizi artırıyor.

İmalat sektörü halen en sıkıntılı ortamı yaşıyor. Ankete göre üretim temmuz ayında keskin bir şekilde düştü ve yeni siparişler de düşüşte. Belki de daha sorunlu olanı, hizmet sektörü büyümesinin de önemli seviyede yavaşlaması – hizmet PMI’ı 53’ten 50,6’ya düştü, bu da kabaca durgunlukla uyumlu. Güçlü bir turizm sezonu üçüncü çeyreği daralmadan kurtarabilirken, cılız Alman aktivitesi bu görüşü şüpheye düşürüyor. Genel olarak, resim bundan dolayı genelde faaliyette zayıflık göstermekte, bu da keskin envanter artışlarına ve daha sıska işe alım talebine neden olmakta.

Enflasyon açısından, PMI, yüksek kalmasına rağmen fiyat baskılarında bir miktar gevşeme gösteriyor. Küresel talebin hafifletilmesi ve Çin’deki Covid kısıtlamalarının hafifletilmesi, tedarik zinciri sorunlarının ılımlılaşmasına destek oluyor. Euro Bölgesi’ndeki iç talebin zayıflaması, işletmelerin tüketicilere daha yüksek girdi maliyetleri yöntemiyle fiyat belirlemelerini zorlaştırıyor. Tabii ki, enerji fiyat gelişmelerinin başat olduğundan enflasyondaki zirveyi kestirmek zor, ancak fiyat baskılarını hafifletmenin erken işaretleri, bu senenin ikinci yarısında enflasyon zirvesi beklentilerini makul kılıyor.

ECB için bugünkü PMI, mütevazı bir dizi ürem artırımı görüşümüzü doğruluyor. Dünkü 50 baz puandan sonrasında, ECB’nin toplamda 50 baz puan daha artırmasını bekliyoruz, bundan dolayı durgunluk baskıları ekonomiyi zaten oldukça mühim ölçüde soğutuyor.

ING

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın