İngiltere Devlet Tahvillerinde Türbülans: 2022

Merhaba, 

İngiltere Devlet Tahvillerinde Türbülans

İngiltere Merkez Bankası Duyurusu

28 Eylül 2022 tarihinde İngiltere Merkez Bankası (BOE) web sayfasında aşağıdaki duyuru yapıldı.

ingiltere devlet tahvilleri merkez bankası duyurusu

Kaynak:ingiltere devlet tahvilleri merkez bankası duyurusu

Duyuruda kısaca uzun vadeli tahvil piyasasında ortaya çıkan istikrarsızlığa yönelik bankanın geçici süreli tahvil alımı yapacağı bildiriliyordu. Banka ayrıca daha ilkin açıkladığı tahvil azaltımı ve tahvil satımı hedeflerinden ödün vermeyeceğini ( %2 enflasyon hedefiyle uyumlu biçimde) de duyurunun sonuna yerleştirdi. Yapılacak açık piyasa işlemlerinin ayrıntıları ise şu nokta üstünde detaylı açıklandı.

Neden Önemli ?

Cnbc’ye göre devlet tahvillerinde 1957 yılından bu güne aylık dilimde görülen en sert oynaklık 2022 yılı Eylül ayı içinde gerçekleşmişti. Bunun grafiğine ulaşamadım. (Not bu veriye ulaşamadım )

cnbc haberi

Kaynak: cnbc haberi

Banka Müdahalesi ve Sonuç

İngiltere Merkez Bankası İngiltere saatiyle ilk alımı 15:00’de yapmış oldu ve netice devlet tahvillerinin faizlerine ihaleden saatler önce yansıdı.

Bu işlemlerin olduğu saatlerde sterlin, dolara karşı %1.5 kıymet yitirdi.

Buraya kadar olanları her yerde okuyabilirsiniz. Ana akım buraya kadar güzel güzel yazar. Peki neden oldu ? Bunun yanıtını financial times dan okuyalım

Neden oldu?

Şu makaleye gore, emeklilik fonları 1.5 trilyon sterlin değerinde bir zorunluluk havuzunu yönetmeye çalışıyorlar.

Liability Driven Investment (Yükümlülük temelli yatırım stratejisi) kanalıyla hem emeklilik fonlarına yatırım yapanlara gelir sağlıyorlar hem de yükümlülüklerini ve nakit akışlarını hedg(finansal korunma) ediyorlar. Bu sistemde yükümlülükler yüzdürülürken collateral(güvence) olarak devlet tahvilleri kullanılıyor.

repo

Kaynak: repo

Hatta emeklilik fonları, varolan devlet tahvillerini repo işlemlerinde kullanarak nakit/rezerv alıp, gelecekteki zorunluluk havuzları için daha çok devlet tahvili elde ediyorlar.

Evet ip bu noktada kopuyor. Teminat olarak gösterdikleri devlet tahvillerinin fiyatı düşmeye başlayınca sistem duruyor. Piyasa jargonunu kullanalım. Margin/Collateral call yemeye başlıyorlar.

maliyet

Kaynak: Faiz ve mecburiyet İlişkisi

Emeklilik fonları tutanağına gore, her 0.1 puanlık ürem düşüşü emeklilik fonlarının yüzdürdüğü mecburiyet havuzunu 23.7 milyar sterlin artırıyor. Sadece 202 yılında 3.5 puanlık düşüş, tahmini olarak 960 milyarlık yükümlülük havuzu artışına niçin olmuş.

Şu makalede ek olarak bir çok işlemin hedge edilmediği ve riskli işlemelere de imza attıkları belirtiliyor. Şu makalede , emeklilik fonlarının devlet tahvillerinin faizlerinin yükselmesi nedeniyle nakit/rezerve dönmeye çalıştığını ve bu nedenle krizin daha da büyüdüğünü iddia ediyor.

LDI stratejisinin iki aracı var birisi devlet tahvilleri ikincisi ise swaplar, şurada ayrıntılı ifade edilmiş.

Görüldüğü hem tahvil hem de swap kullanırken faizlerin düşmesi emeklilik fonlarının işine yarıyor.

Buraya kadar financial times ekibinden güzel güzel olayın nedenini öğrendik. Şimdi financial times da yazmayan esas niçin gelelim.

Hakikaten neden oldu ?

Arz sıkıntısı kaynaklı enflasyona faiz artışıyla müdahale edilmemesi gerektiği birçok yazar tarafından dile getirildi. Fakat ne bu yazarları takan oldu nede süslü basın bu yazarlara sayfalarında yer verdi.

Jayati Ghosh’un yazısı

 JUAN TORRES LÓPEZ‘in yazısı

Stephanie Kelton‘ın yazısı 

Arz sıkıntısını talebi düşürerek daha düşük bir milli gelir dengesinde çözmeye çalıştılar. (Burada Türkiye’yi analize dahil etmiyoruz.) Juan hocanın yazısı mutlaka okunmalı.

 

Ann Pettifor

Kaynak: Ann Pettifor

Ann Pettifor hocanın belirttiği gibi bu faiz artırımları tahvillerde ve hisse senetlerinde satış dalgası getirdi. Finansal piyasaların en büyük aktörlerinin teminat olarak kullandığı devlet tahvilleri olunca ingilterede yaşananlar kaçınılmaz oldu.

Doç.Dr. VeriDelisi

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın