İngiltere merkez bankasından 50 baz puan artış ve uzun süreli bir durgunluk uyarısı: 2022

Merhaba, 

İngiltere Merkez Bankası, İngiltere’nin yükselen enflasyonun ağırlığı altında bir yıldan fazla bir sürecek bir ekonomik durgunluğa girdiği mevzusunda uyarısı eşliğinde son 27 senenin en büyük ürem artırımını yapmış oldu.

Yarım puanlık artışla siyaset faizini %1,75’e yükseltmesi, bankanın dokuz politika yapıcısından sekizi tarafından da desteklendi. Üyeler gerekirse gelecekte yine kuvvetli bir şekilde hareket etme sözünü verirken potansiyel olarak önümüzdeki toplantılar için masaya benzer artışlar koydu.

Bu beklenti gerçekleşirse, finansal krizden bu yana en uzun süren ekonomik durgunluk dönemi olacak. BoE ekonominin toplamda %2,1 civarında küçülmesini bekliyor.

BOE ek olarak, gaz fiyatlarındaki artışın  devam etmesiyle ekim ayında enflasyonun zirvesine ait tahminini %13,3’e yükseltti ve enflasyonun 2023 boyunca yüksek kalacağı mevzusunda uyardı. Bu konum, gerçek harcanabilir gelirlerin son 60 yıl arasında herhangi bir zamanda olduğundan daha çok düşmüş olduğu anlamına gelecek bir ömür maliyeti krizini keskinleştirecek.

Enflasyonla savaşım eden hanehalkları için milyarlarca sterlinlik hükümet desteğinden sonra bile, aileler 2023’ün sonuna kadar hem bu sene bununla birlikte önümüzdeki yıl düşen gelirlerle yaklaşık %5 daha fena durumda olacak.

İngiltere getiri eğrisinin mühim bir kısmı, yatırımcıların ekonomik yavaşlamadan endişe duyduklarının bir işareti olarak karardan sonra bilakis döndü. 10 yıllık devlet tahvillerinin getirisi, 2019’dan bu yana ilk defa iki yıllık menkul kıymetlerin oranının altına düştü.

BOE’nin tahminleri, Ekim ayında yaklaşık enerji faturalarının %75 artarak yaklaşık 3.500 £ (4.240 $) seviyesine yükselmesine dayanarak, Boris Johnson’ın İngiltere başbakanı olarak yerini alma yarışının galibini bekleyen zorluğun ölçeğini vurgulamakta.

BOE, enflasyonist baskıların “önemli ölçüde yoğunlaştığını” söylemiş oldu. “Gaz fiyatlarındaki son artış, etkinlik görünümünde önemli bir bozulmaya yol açtı.”

BOE, kararın yanı sıra, kriz sırasında biriktirdiği devasa devlet tahvili varlıklarını azaltma planlarını da ortaya koydu.

İlk olarak büyük merkez bankası tarafınca gerçekleştirilecek etken satışların, Eylül ayında yapılan bir onaylama oylamasından sonrasında başlaması ve çeyrek başına yaklaşık 10 milyar sterlin civarında olması muhtemel. İtfalar da dahil olmak üzere, BOE, programın ilk yılında tahvil stokunun yaklaşık 80 milyar £ azalacağını öngörüyor.

BOE, firma tahvili satışlarının 19 Eylül’den itibaren haftada başlayacağını söylemiş oldu.

Birlikte ele alındığında, hamleler enflasyona karşı mücadelesinde mühim bir adımı temsil ediyor.

BOE, pandemiden sonra ürem oranlarını artıran ilk büyük merkez bankası bulunmasına ve aralık ayından bu yana her görüşmede hareket etmesine rağmen, şimdiye kadar daha küçük, daha olağan artışlara sıkışmıştı. Şimdi, eğrinin arkasında kalma riskiyle yüz yüze kaldı ve bu yıl 50 baz puan artıran diğer 70 meslektaşı benzer biçimde BoE da ürem artış adımını yükseltti.

Federal Rezerv son iki toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan artırırken, Avrupa Merkez Bankası bile Temmuz ayında döngüsüne yarım puanlık bir artışla başladı.

Gelecek sene %3 ile zirveye yetişmesi beklenen gösterge faizi hemen sonra BoE tahminleri, ekonominin 2023’te ortalama %1,25 ve ertesi yıl %0,25 daha daralacağını gösteriyor. Bu arada işsizlik 2025 yılına kadar %6,3’e tırmanacak.

BoE tahminlerine gore enflasyon bu yılın ilerleyen zamanlarında %13’ün üstüne çıkacak ve 2023’ün üçüncü çeyreğinde hala %9,5 seviyesinde olacak. Bundan sonrasında, durgunluk talebi azalttığı için %2 hedefine doğru hızla düşecek.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın