İnşaat malzemeleri ihracatı 34,78 milyar dolarla yeni zirvesine ulaştı: 2022

Merhaba, 

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) hazırladığı Dış Ticaret Endeksi’nin ağustos ayı neticelerini açıkladı. Pazarlardaki yavaşlamaya rağmen inşaat malzemeleri ihracat performansı ağustos ayında tekrar hız kazanırken buna bağlı olarak yıllık (son 12 aylık) ihracat 34,78 milyar dolarla yeni zirvesine ulaştı. İhracat geçen yılın ağustos ayına nazaran kıymet olarak yüzde 5,5 artışla 2,99 milyar dolar oldu.

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’ne bakılırsa ağustos ayında, pazarlardaki yavaşlamaya rağmen inşaat malzemeleri ihracat performansı yeniden hız kazanmıştır. İhracat geçen senenin ağustos ayına göre değer olarak yüzde 5,5 artışla 2,99 milyar dolar oldu. Böylece değer olarak yılın en yüksek dördüncü aylık ihracatı gerçekleşti. Değer olarak artış kaydeden ihracat, miktar olarak geçen senenin ağustos ayına nazaran yüzde 11,4 azalarak 5,18 milyon ton olarak gerçekleşti.

İnşaat malzemeleri endüstri ortalama yıllık ihracat ünite fiyatı geçen yılın ağustos ayına gore yüzde 20,8 artışla 0,48 dolar/kg’dan 0,58 dolar/kilo seviyesine çıktı.

İhracatta kıymet olarak yüksek performans yakalanırken ithalatta da artış yaşandı. 2022 yılı ağustos ayında inşaat malzemeleri ithalatı geçen yıla gore yüzde 24,5 artışla 920 milyon dolara ulaştı. Miktar olarak ağustos ayında inşaat malzemeleri ithalatı 315 bin 466 ton oldu. Değer ve miktar olarak ağustos ayında senenin en yüksek üçüncü aylık ithalatı yapılmış oldu. İnşaat malzemeleri sanayi ortalama ithalat ünite fiyatı ağustos ayında 2,92 dolar/kg olarak gerçekleşti.

Yıllık ihracat tarihin en yüksek seviyesine ulaştı

Ağustos ayı ihracat performansına bağlı olarak inşaat malzemeleri yıllık (son 12 aylık) ihracatı 34,78 milyar dolarla yeni zamanı zirvesine ulaştı. Yıllık ihracat miktar olarak 62,3 milyon tona inerken, ihracat birim fiyatı senelik yaklaşık 0,56 dolar/kilo oldu.

İhracatta yüksek performansla yeni rekor kırılırken, pazarlardaki yavaşlamanın tesiri miktarlardaki düşüşlerle kendini gösterdi. Değer tarafındaki artışı, geçen seneye gore halen daha yüksek olan ihracat ünite fiyatları sağlamış oldu. Fiyatlarda süregelen düşüşlerin tesirinin senenin son aylarında yansıması planlanıyor.

Alt sektörlerde fiyat düşüşleri ihracat performansını farklılaştırmaya başladı

Ağustos ayında inşaat malzemeleri ihracat performansı alt sektörler itibarıyla geçen senenin aynı ayı ile karşılaştırıldığında farklılıklar gösterdi. Yedi alt sektörde gerçekleşen kıymet artışları daha oldukca birim fiyat artışlarından kaynaklandı. Miktar olarak ise düşüşler görüldü.

Ağustos ayında sekiz alt ürün grubunun yedisinde ihracat birim tutarları geçen yıla gore terfi etti. Küresel emtia ve nihai ürün tutarları düşüş eğilimine girmekle birlikte halen geçen yılın yaz periyodu fiyatlarının üzerinde bulunuyor.

2022 yılı ağustos ayında demir çelik ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı geçen yılın ağustos ayına göre yüzde 6,4, mineral, taş ve toprak mamüllerin yaklaşık ihracat birim fiyatı yüzde 25,6, metal bazlı ürünlerin ise yüzde 18,2 terfi etti. Bu dönemde yalıtım malzemelerinde ortalama ihracat ünite fiyatı yüzde 16,1, ağaç ve ahşap mamüllerin yüzde 24,7 arttı.

2022 yılı ağustos ayında sekiz alt ürün grubunun dördünde ihracat miktar olarak 2021 yılı ağustos ayının üstünde gerçekleşirken dört alt sektörde düşüş yaşandı. Miktar olarak düşüşlerde geçen yıl gerçekleşen yüksek artışlarının baz tesirleri görüldü.

İhracat miktar olarak 2022 yılı ağustos ayında bir önceki senenin ağustos ayına gore kimyasal ürünlerde yüzde 20,9, prefabrik yapılarda ise yüzde 44 arttı. Demir çelik ürünleri ihracatı miktar olarak yüzde 6,9, mineral, taş ve toprak ürünlerin ihracatı yüzde 14,5 ve metal bazlı mamüllerin ihracatı yüzde 4,4 azaldı.

Sekiz alt ürün grubunun yedisinde ihracat 2022 yılı ağustos ayında 2021 yılı ağustos ayına nazaran kıymet olarak terfi etti. İhracat değer olarak kimyasal bazlı ürünlerde yüzde 19,9, prefabrik yapılarda yüzde 55,2, metal bazlı ürünlerde yüzde 13 artarken demir çelik ürünlerinde yüzde 1,5 azaldı.

Türkiye endüstri ihracat performansı ağustos ayında toparlandı

Temmuz ayında emek harcama gün sayısının azalması ile düşen Türkiye’nin endüstri ihracatı, ağustos ayındaki normalleşme ile yine arttı. Sanayi ürünleri ihracatı kıymet olarak 15,32 milyar dolara yükselmesine rağmen temmuz ayı öncesine bakılırsa düşük kaldı. Miktar olarak da benzer bir hareketle ihracat ağustosta bundan önceki aya gore arttı ancak temmuz ayı öncesinin altında gerçekleşti.

2022 yılı ağustos ayında Türkiye toplam sanayi ürünleri ihracatı miktar olarak pazarlardaki yavaşlamaların etkisi altında 9,26 milyon ton olarak gerçekleşti.

Sanayi malı ihracatında yaklaşık birim tutarları geçen sene ağustos ayında 1,47 dolar/kg iken, bu sene ağustos ayında 1,65 dolar/kg’a çıktı. Geçen yıla gore yüksek olan ihracat birim fiyatlarının ihracata katkısı sürerken önümüzdeki aylarda bu etkinin azalması bekleniyor. Savaşla birlikte yükselen fiyatlar, resesyon endişeleri ile temmuz ayından itibaren gerileme eğilimini sürdürüyor.

Türkiye’nin endüstri mallarına yönelik ilave istek yeni yılın ilk yarısında yüksek gerçekleşti. Ancak yılın son aylarında hem Rusya-Ukrayna savaşının pazarlarda artan etkileri bununla beraber resesyon endişeleri ile endüstri ihracatındaki artışın yavaşlaması, paritelerin de negatif etkileri planlanıyor.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın