Ipsos anketi:  27 ülke içinde en bedbin Türkiye: 2022

Merhaba, 

Global Ipsos araştırmasının temmuz sonuçlarına nazaran Türkiye vatandaşlarının yüzde 86’sı ekonominin kötü durumda olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya bakılırsa 27 ülke arasında halkı en oldukça fakirlik endişesi yaşayan ülkeyiz. Ipsos’un yaptığı son iki inceleme Türk halkının ekonomiye güveninin dibin de dibine indiğini ortaya koydu. Türkiye’de halkın sadece yüzde 14’ü “Ülkenizde ekonominin durumunu iyi mi değerlendiriyorsunuz” sorusuna “iyi” yanıtını verdi. İki cevap seçenekli bu soruda yüzde 86 ekonominin durumunun kötü olduğunu belirtti. Ipsos, araştırmanın bilgi notunda bunun Türkiye için araştırmanın yapılmaya başladığı 2012 yılından beri ortaya çıkan en düşük skor bulunduğunun altını çizdi.

 

AÇIK ARA DİPTEYİZ

 

Ipsos imzalı ve tüketici itimatını ölçen öteki araştırmada ise Türk halkının ekonomiye güveninin, kapsanan tüm ülkelerden daha düşük olduğu ve her ay gerilediği dikkat çekti. Tüketici güveni en dipteki ülkelerde Polonya’da yüzde 38.5, Arjantin’de yüzde 36.3, Macaristan’da yüzde 34.7 ve aleni ara sonuncu Türkiye’de yüzde 27.

 

Fakirlik endişesinde üstün dereceli artış var

Türkiye’de temmuz itibarıyla neredeyse iki kişiden biri yoksulluk endişesi yaşıyor. Araştırmanın detaylarında 27 ülke vatandaşlarına ülkelerindeki en önemli sıkıntı tertipli olarak soruluyor. Fakirlik ve sosyal eşitsizlik mevzusunda Türkiye’de son 1 ayda kaygı düzeyi 7 puan ile rekor seviyede arttı. Yüzde 46’lık skorla Türkiye, 27 ülke içinde sosyal eşitsizlik ve fakirlik endişesinin en yoğun olduğu ülke olarak dikkat çekti. Global averajda yoksulluk endişesi yüzde 33.

 

 

Kaynak:  Özlem Ermiş Beyhan, SÖZCÜ

 

 

Ekonomide aslolan çöküş Murat Kubilay & Cüneyt Akman

 

Çetin Ünsalan: Paranın boğazı sıkılıyor

 

Fatih Özatay: Bir başka yavaşlama/daralma sinyali

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın