Ipsos: Tüm dünyada enflasyon kaygısı yükseliyor, Merkez Bankalarının işi güçleşiyor: 2022

Merhaba, 

Araştırma şirketi Ipsos’un anket verilerine nazaran, dünyada enflasyondan meydana gelen küresel endişenin boyutu, senenin başındaki seviyeyi ikiye katladı.

Ipsos anketi enflasyonun aralıksız altı aydır dünyanın her yerinde en mühim endişe nedeni bulunduğunu ortaya koydu. Ankete nazaran enflasyona ilişik endişelerin boyutu bu senenin başına kıyasla ikiye katlanmış durumda. Türkiye de enflasyonun bir numaralı kaygı sebebi olarak gösterildiği 12 ülke içinde yer alıyor ancak endişe düzeyinin, enflasyonun yüzde 17 olduğu Polonya kadar yüksek olmaması dikkat çekiyor.

Enflasyon aralıksız altı aydır dünyanın her yerinde en mühim endişe kaynağı olmaya devam ederken, küresel düzeyde endişenin boyutu bu yılın başına kıyasla ikiye katlanmış durumda.

Paris merkezli çok uluslu bir araştırma ve danışmanlık şirketi olan Ipsos tarafınca yayınlanan ankete gore, dünya genelinde iştirakçilerin yüzde 40’ı enflasyonu 1 numaralı endişe olarak tanımlıyor. Ipsos tarafından belirli aralıklarla piyasaya çıkan ve 29 ülkede halkın en mühim kaygılarını belirleyen Dünya’yı Endişelendiren Sorunlar anketi, endişe düzeyinin üst üste 14 aydır yükseldiğini de ortaya koydu.

İngiltere (+12 puan) ve Almanya (+10 puan) piyasaya çıkan son ankette kaygı düzeyinin en oldukça arttığı ülkeler olarak dikkat çekerken, enflasyonun bir numaralı kaygı nedeni olarak gösterildiği ülkeler Arjantin, Avustralya, Belçika, Kanada, Fransa, Almanya, İngiltere, Macaristan, Polonya, Güney Kore, Amerika ve Türkiye oldu. Enfl asyon endişesinin yüksekliği konusunda ilk beşte yer edinen ülkeler ise Polonya, Arjantin, Türkiye, İngiltere ve Macaristan olarak sıralanıyor. Türkiye’de enflasyon yüzde 80’in üzerinde sadece Türk halkı enflasyonun yüzde 17 olduğu Polonya kadar enflasyon mevzusunda endişeli görünmüyor. Polonya’da enfl asyon endişesi oranı yüzde 67 iken Türkiye’de bu oran yüzde 56’da kalıyor.

Ipsos anketinde bir numaralı endişe sebebi olan enflasyonu yoksulluk/eşitsizlik (%31), yolsuzluklar (%26), işsizlik (%26), kabahat/sertlik (%26) ve iklim değişikliği (%18) izliyor. İklim değişikliği konusunda en kaygılı ülkelerin başında Fransa geliyor. COVID- 19’u önemli bir kaygı sebebi olarak gören katılımcıların oranı ise epey gerilemiş durumda.

Ipsos anketi enflasyonun ötesinde genel ekonomik tabloya ilişkin görüşleri de aktarıyor. Katılımcıların yüzde 67’si genel ekonomik tabloyu “kötü” olarak tanımlarken, yüzde 33 “iyi” olduğu görüşünde. Üç ülkede ise katılımcıların büyük çoğunluğu ekonomideki mevcut durumun iyi olduğu görüşünde Suudi Arabistan (%95), Hindistan (%79) ve Endonezya (%64). Almanya’da ekonominin durumunu iyi bulanların payı yüzde 45 olsa da bu Haziran 2010’dan bu yana görülen en düşük skor.

Ipsos tarafından Haziran 2022’de yapılan ankette, araştırmaya katılan bireylerin %25’inin finansal olarak zorlandıklarını belirttikleri ifadesi yer almıştı. Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin %66’sı, Amerika ve Almanya’dan katılanların da %16’sının bu mevzuda hemfikir oldukları, genel ortalamaya bakıldığında ise araştırmaya katılanların çoğunluğunun “bir halde idare ediyorum” dediği belirtilmişti. Ankette, fazlaca sayıda katılımcının gelecek altı ayda faturalarını ödeyebilme mevzusunda endişeli olduklarına da dikkat çekilmişti.

 

 

Devamı için: https://www.Dunya.Com/iktisat/vapur-ve-yat-ihracati-hizlandi-haberi-672219

 

 

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın