İran basınında üçlü doruk iddiası: “Erdoğan, Esad ve Putin Özbekistan’da bir araya gelebilir”: 2022

Merhaba, 

Türkiye ile Suriye arasında normalleşme söylentileri gündemde yerini korurken, İran basınından üçlü zirve iddiası geldi.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tasnim, Özbekistan’ın başkenti Semerkand’da gerçekleştirilecek Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi’nde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın üçlü müzakere gerçekleştirebileceğini ileri sürdü.

Cumhuriyet’in aktardığına nazaran Putin, Erdoğan ve Esad’ı, ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’ne çayır etti. Tasnim’de piyasaya sürülen haberde, Putin, Erdoğan ve Esad arasında bir görüşmenin de gerçekleştirilebileceğini iddia edildi.

ANKARA DIŞ POLİTİKADA SÖYLEM DEĞİŞTİRDİ

İktidarın değişiklik sinyalleri verdiği Suriye politikasına ait konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı 15 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “Liderler bazında bir görüşme olabilir mi?” sorusuna “Ben hiç olmaz diyecek durumda değilim. Bir yerden adım atar, bunun düzeyi yükselebilir, inşallah” cevabını vermişti.

Ukrayna dönüşü (19 Ağustos) uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan ise dış politikadaki ‘normalleşme’ adımlarına ilişkin, “Siyasette dargınlık olmaz. Her an sulh arasında olacaksın. Her an görüşebilme imkânı yakalayacaksın” demişti. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile ilgili, “Bizim Esed’i yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok ki” diyen Erdoğan, Mısır’la ilişkinler hakkında da “Mısır’la da arkadaşlarla alt düzeyde yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve ardından da temenni ederiz ki üst düzeyde de bu adımı en güzel halde atalım” ifadelerini kullanmıştı.

Birgün

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın