İris Cibre: Burası Borsa…: 2022

Merhaba, 

Bugün size Borsadan bahsedeceğim. Ama Türkiye borsası Borsa İstanbul’dan.

20 yılın üstünde Borsa İstanbul ve vadeli piyasalarda işlem yaparım. Dönem dönem birçok çeşitli şaibeler, dolandırıcılık ve manipülasyon haberleri basar bu piyasalarda, tüm dünyada olduğu benzer biçimde…

Fakat bir dönem, sistemin otomasyonda olmadığı manuel olduğu dönemlerde o kadar büyük skandallar ve batan kurumlar olmuştu ki tam 15 sene piyasada satın alan bazında yaprak kıpırdamamıştı. 1 Milyon hesap sayısı üzerine bir türlü çıkılamıyordu. Müşteri temsilcisi olduğum dönemlerde aradığım müşteriler “borsada para kazanılmaz, sadece dolandırılırız” der, kapatırdı telefonu.

Ardından bir mucize oldu, hayatımızı altüst eden pandemi ile ilk etapta çöken borsa ralliye başladı, borsaya da alan kişi yağmaya…

Bununla beraber twitter fenomenleri pay pazarlamaya başladı, rivayete nazaran bazıları firma patronu ile pazarlama anlaşması yapıyor bazıları ise tahta yapıcılarla anlaşıyordu.

Sistem fazlaca rahat, hisse tanıtılmaya başlanır, ilk başta yakalayanlar “kar cebe yakışır” diyorsa getirisiyle trenden iner, pazarlamayı sonradan duyanlar veya “devam edecek, malınıza sahip çıkın” motivasyonlarına inananlarsa trenin köprüden aşağı düşüşünde kompartımanda kilitli kalır. Trene önden binmiş olanlar fenomenin pazarlamasına destek olmaya, inememiş olanlarsa “imdat” dilenmeye adım atar.

Aynı dönemlerde ekonomi yönetiminin almış olduğu akla zarar kararlarla rekor düzeyde negatife dönen gerçek faizler dolayısıyla yabancı yatırımcı piyasadan hızla kaçıyor, yerli yatırımcı ise yabancı satışlarını karşılar hale geliyordu. Yabancı payı üstün dereceli düzeyde düşüşle yüzde 32.71% e geldi bile. Sadece 2021- 2022 döneminde yabancı pay yatırımcısının çıkışı 4.9 Milyar Doları buldu. Bu çıkış ile yerli spekülatörlere de gün doğdu. Büyük sermayenin gücü ile tahtaları kolayca hareket ettirebilmeye başladılar, minik yatırımcıyı geçin, profesyoneller dahi piyasada para kazanamaz oldu. Anlamsız gün içi hareketler ve yüksek volatilite kısa vadeli işlem yapmayı iyice riskli hale getirdi. Tüm bu olanlarla 2021 rallisinde parasına para katan yatırımcılar 2022’de kazandıklarını teker teker eritir, zarara geçer hale geldiler.

Piyasada ise dedikodular, şaibeler artarak devam etti.

Geçtiğimiz günlerde i·lginç bir hikaye çıktı karşımıza;

1974 senesinde Avni Çelik tarafından kurulmuş, köklü bir firma olan Sinpaş GYO’nun hissesi borsada ani ve yüksek montanlı bir satış ile taban oldu. Ertesi gün tekrar ve bugün tekrar devre kesici çalıştırarak taban yedi. İlk taban yediği gün herkes şaşkına dönmüştü. Şirketin Marmaris Kızılbük’te devam eden bir projesi mevzubahisti, projeye “Çed lüzumlu değildir” raporu çıkmıştı, peşinden Kent Konseyi bu raporun iptali için Ocak 2022’de dava açtı, ardından firmanın Nisan ve Mayıs aylarında 1er Milyon TL’lik satışlar yaptığını, 28 Haziran’da ise Yönetim Kurulu Başkanının 2.5 Milyon TL’lik satış yaptığını gördük, ayrıca 20 Haziran’da Tavira Securities Limited adlı şirkete Avni Çelik tarafınca toplam 50 Milyon lot virman yapıldığı haberi KAP’a düştü. Kimdi bu Tavira Securities LTD.?

3 Haziran 2005’te 5471230 sicil numarası ile İngiltere’de finansal hizmet veren, Elliot Goodfellow tarafından kurulmuş bir firma. Monako ve Dubai’de de ofisleri var.

2 Ağustos günü ise Tavira Securities LTD şirketinin Avni Çelik’e ait olduğunu ve şirket hesabı nezdinde 85.891.620 Lot Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı hissesi bulunduğunu ve yazılana bakılırsa “bir kısmı” fakat 1 Ağustos rapor evveliyatına göre toplamda 11.7 Milyon lot satış yapıldığı anlaşılıyordu. 

Kap bildiriminde ek olarak bu satışın Avni Çelik’in bilgisi dışında yapıldığı yazıyordu. Yani Avni Çelik’e ilişik firma Avni Çelik’in virmanladığı hisseleri Avni Çelik’in haberi olmadan, üstelik 3-5 Lot değil ancak o tarihte 4.7 Milyon lot satmıştı. Belirttiğim suretiyle SNGYO hisseleri de bu satıştan itibaren tam yüzde 25 oranında düştü. Bu satışın ardından ise tesadüftür, ÇED’e ihtiyaç yoktur tutanağının iptali haberi, gündeme bomba benzer biçimde düştü… Bundan sonrası SPK’da, şayet bir usulsüzlük söz mevzusu ise gereğini yapacağına inanıyorum

Ayrıca, borsada minik yatırımcı koyun benzer biçimde avlanıyor, hisse spot işlemlerde alıcı satıcı ve gün içi kurum dağılımı görülebilirken vadeli işlemler tarafında ne endeks ne de pay vadelilerde alıcı satıcı görülemiyor. Dolayısıyla, yatırımcı spotta mal satılıyor yahut alınıyor zannederken vadeli tarafta tam tersi işlemler gerçekleşebiliyor ve yatırımcı naturel olarak yanılıyor.

Sermaye Piyasası Kurulu SPK’nın en mühim görevi piyasanın şeffaf, öngörülebilir halde yürümesini sağlamak ve küçük yatırımcıyı korumaktır.

Manipülasyon, içeriden malumat alma ve şeffaflık olmayan göstergeler dolayısıyla yatırımcı mağdur olmaktadır.

Finansal piyasaları yapılan finans merkezleri, yüksek binalar ile koruyamaz, derinlik sağlayamazsınız. Derinlik olmayan yerde ise düşük sermayeyi büyük kapital yer yutar.

Ne demiş atalarımız; Burası Borsa…

Yatırımcıyı bu kadere mahkum etmeyin!

Kaynaklar:

KAP

MKK

https://www.Tavira-securities.Com/about-us/

https://tavira.Group/about-us/company-profile/

https://find-and-update.Company-information.Service.Gov.Uk/company/05471230

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın