İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran: Bankalar riske açık hale geldi: 2022

Merhaba, 

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Türkiye’nin bir an önce özgür piyasa ekonomisi koşullarına geri dönülmesi icap ettiğini vurgulayarak menkul değer tesisi uygulaması ile bankaların riske açık hale geldiğini belirtti.

BloombergHT’ye konuşan Aran, Merkez Bankası’nın bir yandan faizleri indirirken bir taraftan da kısıtlayıcı adımlar attığını dile getirerek müşterilerin tutum tercihlerine hürmet gösterilmesi icap ettiğini kaydetti.

Tüm güçlerini yatırımları desteklemek için seferber ettiklerini ifade eden Aran, menkul kıymet tesisi uygulamasının bankaları büyümeyi desteklemekten alıkoyduğuna işaret etti.

Döviz mevduatlarının bankalar için son aşama değerli bulunduğunu söyleyen Aran, şöyle devam etti: “Krediye erişimde güçlük olması ekonomik aktivitede sorun yaratıyor. Kredi kısıtlaması istek edilen kararı vermekten uzak. Döviz mevduatında müşterilerin tercihlerine saygı gösteriyoruz. İş Bankası olarak döviz mevduatı miktarımızdan memnunuz, hesapları kabul etmeye devam edeceğiz.”

Aran, menkul kıymet tesisi uygulamasının faizlerin ani şekilde artması niteliğinde risk yaratabileceğine dikkat çekerek “Beş yıl kısa bir müddet değil, para politikasında her türlü değişikliği görebiliriz. Bankalarda gelecek yılın karları bu yıl gibi olmayacak. Enflasyondan arındırılsa sektörü karları oldukça daha düşük seviyede olacak. Bir an önceden özgür piyasa koşullarına geri dönmeliyiz” diye konuştu.

Dünya

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın