İş dünyasından kredi isyanı: Eximbank da muslukları çok kıstı!: 2022

Merhaba, 

Sanayici ve ihracatçılar, “Özel bankalarda kredi faizleri yüzde 50. Eximbank’tan düşük faizli kredi almak için de 4 ay sıra bekliyoruz” dedi. İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) temmuz ayı meclis toplantısında sanayiciler ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu içinde yaşanmış olan münakaşanın yankıları sürüyor.

Sanayiciler, TCMB’nin politika faizi yüzde 14 iken bankalarda yüzde 50’lere varan oranlarda kredi faizleriyle karşı karşıya kaldıklarını ve Eximbank’tan da ehil kredi desteğini alamadıklarını söylemiş; Kavcıoğlu ise ‘ucuz kredi kullanıp döviz alıyorsunuz, hepinizin sıralaması elimizde var’ benzer biçimde ithamlarda bulunmuştu.

Sözcü.Com.Tr’den Gamze Bal’ın haberine nazaran sanayiciler ve ihracatçılar, kredi faizlerinin halihazırda yüzde 30 ila yüzde 50 içinde değiştiğini; kredi kullanmak isteyen iş insanlarının da 3-4 ay süresince sırada beklediklerini anlattı.

‘SORUN YOKSA NEDEN 3-4 AY SIRA BEKLİYORUZ?’

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan, “Şu an yüzde 50’ye kadar çıkan kredi faizleri var. Bu problemi bütün iş insanları yaşıyor. Var olan bir soruna yok demek çözüm getirmiyor” dedi.

“Eximbank da kredi musluklarını oldukça kıstı. Eximbank’tan kredi kullanmak isteyen arkadaşlarımızdan 3-4 ay sıra bekleyenler var” diyen Gürdoğan, “Bu problemler yoksa biz niçin sorun yaşayıp da 4 ay bekliyoruz? Bir ay içinde vereceğin krediyi 3-4 ayda verirsen yıl bitiyor” diye konuştu.

‘PARAYI BEKLETECEK DURUMUMUZ YOK’

Bankaların, kredi çekmek isteyen firmalara çıkardığı zorluklara da değinen Gürdoğan, şu şekilde devam etti:

“Firmanın teminatı, mal varlığı dört dörtlük olduğu şekilde ‘çöp olsa gözlerine batıyor.’ Borcu olmayan, ancak bir taksitini yedi gün geciktirmiş birinin bile bu geciktirmesi önüne sıkıntı olarak konuluyor. Kimin bu zamanda günü gününe taksit ödeyebilecek gücü var?

Bunlar bizim karşılaştığımız oldukça temel sorunlar. Bu süreçlerin hızlanmasını istiyoruz. Sadece adım atmak, yürümek istiyoruz.

Parayı bekletecek durumumuz yok. Para beklerse ihracat durur. İhracatta büyümek, finansman desteğine ulaşmakla olur. Biz borçlu olanları affedin demiyoruz ki. En azından günü kurtarmak için finansman desteğine akışı hızlandırın.”

KAMU FİNANSE ETMİYOR, ÖZELDE KREDİ FAİZİ YÜZDE 50

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar da “Şu an kredi faizleri yüzde 30 ila yüzde 50 içinde” dedi.

Kamu bankalarındaki faiz oranının daha düşük oranlarda bulunduğunu belirten Yorgancılar, sadece bu kredileri herkesin alamadığını, dolayısıyla bu kredilerine bütün piyasayı finanse etmekten uzak bulunduğunu vurguladı.

Yorgancılar, Kavcıoğlu’nun sanayiciye yönelik ithamlarına yönelik ise “Sanayiciyi desteklemek yerine motivasyonunu düşüren söylem ve uygulamalar son aşama yanlış” değerlendirmesinde bulundu.

“Merkez bankasının ana rolü para politikalarını regüle etmek ve fiyat istikrarını sağlamaktır. Başkanının yaptığı konuşmalar öncelikle piyasaya itimat vermelidir” diyen Yorgancılar, şu şekilde devam etti:

’51 ÜLKE FAİZ ARTIRDI, BİZ NE YAPTIK?’

“Çünkü herkes merkez bankası başkanının ağzından çıkan lafa bakıyor ama başkan ‘sanayici kredilerle döviz alıyor’ ithamında bulundu örneğin.

Sanayici dövizle makine alıyor, ham madde alıyor. Kendisini enflasyona karşı koruyabilmek döviz alıyor. Zaten enflasyon yüksek olmasa bu tarz şeyleri konuşmazdık.

AKP iktidara geldiğinden beri faiz, döviz yahut merkez bankası başkanının ‘elimde sıralama var’ benzer biçimde konuşları asla gündeme gelmemişti. Şimdi gelmesinin tek nedeni enflasyonun bu seviyede olması. Enflasyonu düşürmek için de yapılması gereken işlemler belli. Sadece temmuz ayında 51 ülke ürem artışı yaptı. Biz ne yaptık?”

‘BORÇ ÇOK, TEKNİK İFLAS KONUMUNDALAR’

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de, krediye ulaşmakta sıkıntı çeken oldukça sayıda sanayicinin bulunduğunu altını çizdi.

“İşletmelerimiz fazlaca borçlu. Bu borcun döndürülebilmesi için üretime devam edebilmeleri lazım” diyen Özdebir, şu şekilde dedi:

“Firmalarımızın finansal kaldıraç oranları oldukça yüksek, yüzde 80’leri aşmış durumda. Bu aslen firmaların öz varlıklarından daha fazla borçlu olduklarını gösterir ki bu da teknik iflas anlama gelir.”

‘ALINAN KARARLAR KAOS YARATIYOR’

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ise, İSO meclisinde sanayicilerin yükselen taleplerini ‘haklı bir başa kakma’ olarak değerlendirdi.

“İthalata dayalı bir ihracatımız var. Bazı sektörlerde bu oran yüzde 80’e çıkıyor” diyen Eskinazi, “İthalatı yüksek olan sektörlerin döviz bulundurma zorunlulukları var. Onların krediye erişimleri fazlaca zor oluyor” dedi.

“Sektörler ihracat yapmadığı zaman Türkiye’nin döviz darboğazı adım atar. Ellerinde döviz bulundurmadıkları müddetçe imalat yapamazlar” diyen Eskinazi, “Şu an Merkez Bankası’nın verdiği kararlar, uygulamaları ihracatı desteklemiyor, köstekliyor. Bu kararlardan vazgeçilmemesi de kaos ortamı yaratıyor” diye konuştu.

‘PARAYA ULAŞAMADIĞIN YERDE STOĞA MAL KONMAZ’

Sözcü.Com.Tr’ye konuşan Kocaeli Sanayi Odası’ndan bir sanayici ise, Kavcıoğlu’nun sanayicileri stokçulukla suçlamasına yönelik sert tepki gösterdi.

“Stok maliyeti sanayicinin en ciddi maliyetidir. Maliyetini en fazlaca şişiren işlerden bir tanesidir” diyen sanayici, “Dolayısıyla haklı bir nedeni olmasa stoğa mal koymayız. Paraya ulaşımın zor olduğu bir yerde bu en son yapılacak iştir” dedi.

“Bize ifade edilen şu: Özel sektörde firmaların elinde 90 milyar dolar para var. Bunu bozsunlar isteniyor” diye sanayici, şu şekilde devam etti:

“İhtiyacı olmayan doğal ki bozsun, tartışmıyoruz. Ama sanayici stokçu olması imkansız. Bunu kabul etmiyorum.”

İlginizi ÇekebilirMerkez Bankası Başkanı ile sanayiciler içinde atışma: Ucuz kredilerle döviz alıyorsunuzİlginizi ÇekebilirİSO Başkanı reel faizi Merkez Bankası Başkanı’nın yüzüne söylemiş oldu.

 

Yazının Kaynağına Buradan Ulaşabilirsiniz

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın